Kültürün Ögeleri Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kültürün Ögeleri Nelerdir?

 1. Kültür durağan değildir. Sürekli değişim içindedir. Kültürel değişime neden olançeşitli etkenler vardır. Bunlardan biri; bilim adamları, aydınlar, filozoflar, sanatçılar veliderler gibi toplumu etkileyebilen kişi veya grupların ortaya koydukları yeniliklerdir.Örneğin, Ulu Önder Atatürk’ün yapmış olduğu harf devrimi ve diğer devrimleri toplumdabüyük ve köklü değişikliklerin olmasını sağlamıştır. Aydınların demokrasi ile ilgilidüşünceleri toplumu etkilemiştir. Ülkemizde serbest ve özgür iradeye dayılı seçme veseçilme hakkının olmasında aydınların bu düşünceleri etkili olmuştur.


  Bir başka etken kültürler arası etkileşimdir. Günümüzde etkili ve hızlı iletişim buetkileşimi hızlandırmıştır. Serbest dolaşım hakları, turistik geziler, sermayenin dünyanınneredeyse her yerinde serbest dolaşım hakkı olması da kültürel etkileşimi hızlandırmaktadır.Örneğin; 1980’li yıllara kadar ülkemizde hazır yemek veya fast food denilen pratik yemekleryaygın değildi. Fakat serbest piyasa ekonomisi uygulamaları bu tür işletmelerin açılmasınaolanak sağlamıştır. Halkımız da bu yemek kültürüne ilgi duymuştur. Bu durum farklı biryemek kültürünün ülkemizde yaygınlaşmasına sebep olmuştur.


  Bütün bu değişikliklere rağmen toplumda, kültürel unsurların kuşaklar boyusürekliliğini sağlayan öğeleri vardır. Bunlar bir anlamda kökleşmiştir. Bu öğeler, kültürünortaklaşa benimsenmesini ve ona göre davranılmasını sağlar. Biz bu öğelere norm deriz.

  Bu normlar kültürün manevi boyutunuoluşturur. Yazılı olmayan normlar şunlardır:


  -Töreler (örfler): Kültürün manevi boyutu en yüksek olan ve yaptırımı en fazlaolan kurallarıdır. Örflere uygun davranılmadığı zaman toplum tarafındanmutlaka cezalandırılma söz konusudur. Bazı cezalar hukuken yasak olmasınarağmen uygulanabilir. Örneğin; kan davası, başlık parası, namus davası vb.


  -Adetler: İnsanların kendi aralarındaki ilişkileri düzenleyen kurallardır. Örflerkadar katı kuralları yoktur. Yaygın olarak kullanılan davranış biçimleri geliştirilmiştir. Örneğin; bayram ve düğün ziyaretleri veya kuralları âdetlerinbaşta gelenleridir.

  - Gelenekler: Toplum tarafından alışagelmiş ve yaygın olarak kullanılandavranış biçimleridir. Yaptırım gücü daha zayıftır. Örneğin; büyüklerin eliniöpme, büyüklere yer verme, asker uğurlama vb.

  - Görenekler: Aynı bölgede bulunan insanların yaşayış biçimlerini düzenleyenkurallardır. Her bölgenin doğal koşulları sebebiyle insanların geliştirdikleribarınma, beslenme, giyinme gibi davranışları göreneklere örnektir. Örneğin;ülkemizin sahil bölgelerinde şort giymek (sıcak olduğundan) gayet normal birdavranışken iç kısımlarda ayıplanan bir davranış olarak karşımıza çıkabilir.Hayvancılığın gelişmiş olduğu bölgelerin yemeklerinde tereyağı veya etkullanımı diğer bölgelere göre daha yüksektir.


  Güncelleme : 2017-10-07
Bölüm: Nedir?

Konu Etiketleri

kültürün öğeleri madde madde, kültürün öğeleri maddeler halinde, kültürün öğeleri nelerdir kısaca, kültürün öğeleri sosyoloji, kültürün öğeleri örnekler

  Okunma: 1452 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -