Taksim'de patlama anı ardından yaşanan tüm gelişmeler. Canlı bomba patlama anı güvenlik kameralarında yer aldı. Taksim'de yaşanan patlama ile ilgili son dakika gelişmeler...Taksim'deki saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın fotoğrafları basına dağıtıldı.


Taksim'de patlama anı ardından yaşanan tüm gelişmeler. Canlı bomba patlama anı güvenlik kameralarında yer aldı. Taksim'de yaşanan patlama ile ilgili son dakika gelişmeler...Taksim'deki saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın fotoğrafları basına dağıtıldı.

Name:	gir_31102010_111031-525x320.jpg 
Views:	20829 
Size:	28,6 KB (Kilobyte) 
ID:	14105

İstanbul Taksim Meydanı'ndaki bombalı saldırıyı gerçekleştirilen kişinin fotoğrafı basına dağıtıldı. 32 kişinin yaralanmasına neden olan canlı bombanın kimliği ile ilgili ise bilgi verilmedi.

Taksim'de saat 10.35 sularında gerçekleşen patlamada 15'i polis 32 kişi yaralanmıştı. Saldırıyı henüz bir örgüt üstlenmezken, olağan şüpheli PKK saldırıyla ilgisi olmadığını duyurdu.

Alınan bilgiye göre bombacı Tarlabaşı Bulvarı'nda bulunan çiçekçilerin yanından Taksim Meydanı'na girdi. Bombacı Taksim Meydanı'nda bir süre dolaştıktan sonra çevik kuvvet otobüsünün yanına geldi. Otobüse binmeye çalışan bombacı, araç koruma polisi tarafından fark edilince uzaklaştırılmaya çalışıldı. Bombacının direnmesi üzerine yaşanan arbede sonrası paniğe kapıldığı belirtilen bombacı bel çantasında bulunan A-4 tipi bombayı patlattı. Bombacının sırt çantasında da bomba bulunduğu tespit edildi. Bombacının belindeki çantada bulunan bomba patladığı için ayakları tamamen parçalandı.

AVUSTURYA YAPIMI FÜNYE

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre bombanın türü A-4 plastik patlayıcı. Bombaya Avusturya yapımı SCH Shefferd isimli fünyeler yerleştirilmiş. Bu fünyelerin benzeri Bostancı'da Devrimci Karargah Örgütü'ne yönelik düzenlenen ve terörist Orhan Yılmazkaya'nın öldürülüp emniyet amiri Semih Balaban'ın şehit olduğu ve bir vatandaşın da öldüğü baskında ele geçirilmiş. Bombanın şiddetinin artması için buz kabına konulduğu tespit edildi. Ayrıca patlama Karacahmet Mezarlığı'nda termos içinde bulunan bomba ile Halkalı'da askeri servise düzenlenen bombalı saldırı ile benzerlik taşıyor. Ancak polise yönelik saldırı DHKP-C'nin sıkça başvurduğu bir yöntem olması nedeniyle polis ekipleri PKK- DHKP-C ve Devrimci Karargah örgütleri üzerinde duruyor. Canlı bombanın düzenlediği saldırı MOBESE kameraları tarafından da saniye saniye kaydedilmiş.

6 AYDA 6 CANLI BOMBA

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre son 6 ay içinde 6 canlı bomba yakalanmış. Edirne'den yurda giren M.K. ve E.A. İstanbul'da yakalanan A.D., D. S. ile birlikte kimliği belirtilmeyen 2 canlı bomba ile birlikte toplam 6 canlı bomba yakalandı.