Burun ve burun hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır.

Burun nefes alma, koku alma, nemlendirme gibi önemli işlevleri olan ama aynı zamanda yüzün orta kısmında yer alması nedeniyle de görsel olarak önem taşıyan bir organdır.

Burun iç ve dışındaki şekil bozuklukları nefes alma fonksiyonunu ve görünümü etkiler. Doğuştan ya da sonradan kazanılmış olan bu yapısal bozukluklar günlük hayat konforunu bozabilir. Bu durumda cerrahi olarak düzeltilmeleri gerekir.

1.Septoplasti (Burun içindeki kemik eğriliklerinin giderilmesi)

2.Rinoplasti (Estetik amaçlı burun cerrahisi)

3.Septorinoplasti (Her iki operasyonun birlikte yapılması)

Rinoloji, burun ve sinüs hastalıklarının toplamına verilen ad.

Endoskopik sinüs cerrahisi, rinoplasti (Fonksiyonel ve estetik burun cerrahisi), burun ve sinüs hastalıkları, burun ve sinüs tümörleri ile uvulopalatofaringoplasti (Horlama ve OSA cerrahisi) de bunun içinde. Hacettepe Üniversitesi KBB Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Önerci, uluslararası namlı bir rinolog. Öyle ki hem Türk Rinoloji Derneği Başkanı, hem de Avrupa Rinoloji Derneği Başkanı. Ve de 6 bin üyeli Uluslararası Rinoloji Derneği IRS'nin 8 yıllığına seçilen genel sekreteri.

Ne de olsa, 1897'de Türkiye'nin ilk rinoloji kitabı "Emraz-ı Enfiyye Ve Bel'umiye-i Enfiyye"yi yazan Hekimbaşızade Doktor Muhiddin'in torunlarından... 1955 Mardin doğumlu Metin Önerci, 1979 Hacettepe Tıp mezunu. Eşi Semra Önerci ise, ODTÜ Kimya Mühendisliği 'nibitirdikten sonra ODTÜ Çevre Mühendisliği'nde mastır yapmış. İki kızlarından büyüğü olan Özlem, Başkent Tıp'ta 5. sınıf öğrencisi. Zeynep ise Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi 2. sınıfta. Bu kadar bilgiden sonra, tatlı tatlı girelim asıl konumuza... Doktor, hastasını uyarmış: "Bu uyku haplarını almaya devam ederseniz, sizde alışkanlık yaratır." Hasta gülmüş; "Doktor Bey, ben bu hapları otuz yıldır alıyorum, alışkanlık yaptığını daha hiç görmedim."