Son yıllarda yerini bekarlığa veda partilerine bırakan kına geceleri yeniden moda. En ünlüsünden en sadesine kadar artık herkes bu geleneği yaşatıyor. Geçmişe olan merak artıp nostalji tutkusu baş gösterdiğinden bu yana, zamanla unutulup giden gelenek ve görenekler de yeniden yaşamımıza girmeye başladı.


Beş yıl öncesine kadar yerini bekarlığa veda partilerine bırakan kına geceleri de bunlardan biri. Batı'ya özenen gençlerin filmlerde gördükleri bekarlığa veda partilerini kendi hayatlarında uygulamak istemeleri, ele yakılan kınayı demode bulmaları, belki de en renkli geleneklerimizden biri olan kına gecelerinin unutulmasına neden olmuştu.Kına Gecesi Nasıl Yapılır?


Kına gecesi evlenecek olan kızın baba evinde geçirdiği son gece yapılan güzel adetlerimizden biridir.Kına gecesi ağıtlarla başlayan duygusal türküler hep bir ağızdan seslendirilir.Gelin kız 'hem ağlarım hem giderim' edasıyla gözyaşı döker.Halaylar çekilir, kına yakılır.Kına gecesi günümüzde yaşatılan geleneklerimizdendir.

Kına gecesinin olduğu gün ya da birkaç gün öncesinde gelinin çeyizleri kız evinden alınır, oğlan evine getirilerek gelinin odası hazırlanır.Gelinin çeyizleri bazen düğünden birkaç gün önce kız evinde, bazen de düğün ve sonrasında oğlan evinde sergilenerek misafirlere gösterilir. Çeyiz kız evinden alınırken bir kişinin sandığın üstüne oturarak bahşiş istemesi oldukça yaygın olarak rastlanan geleneklerdendir. Kına gecesinin olduğu gün aynı zamanda günün erken bir saatinde erkek tarafından bir grup kadın, o gece yakılacak kınayı, gelinin giysilerini ve misafirlere ikram edilecek yiyecekleri eğlencelerle kız evine götürürler.


Kına gecelerinde kaftan ya da bindallı giymeyi tercih ediyor. Bunlara genellikle pullarla işlenmiş kırmızı başörtüsü, kına eldivenleri ve kemer de ekleniyor. Hatta sadece gelin adayı değil, yakın kız arkadaşları da kadife veya atlas üzerine dival tekniğinde işlemeli ağır elbiseler bindallılarını giyerek geceye renk katıyor.

Kına gecelerinin vazgeçilmez unsurlarından biri de gelin adayını ağlatmak için söylenen türküler. Bunların başında da "Yüksek yüksek tepeler" geliyor. Kına gecesinde kız evinde toplanan kadınlar bir süre eğlendikten sonra Başına kırmızı pullu al duvak örtü örtülen gelin, Daha önceden suyla yoğrulan kına, etrafında mumlar, kız arkadaşları veya Damadın akrabalarından birkaç kişi tarafından, kınayı gümüş bir tepsi içerisinde ortaya getirirler bunun bereket getireceğine inanılır. Daha sonra gelin bir yastığa oturtulur getirilen kına gelinin eline yakılırken kayınvalidesi avucunun ortasına bir altın koyar . Gelin avucundaki bu altını uğur ve bereket için saklar parmak uçlarına ve ayak baş parmaklarına kına yakılır acıklı türküler söylenerek gelin adayı ağlatılmaya çalışılır. Bu çabaya direnip birkaç damla gözyaşı akıtmayan gelin adayına ise pek rastlanılmıyor. Arkadaşları da kısmetleri açık olsun diye kendi ellerine kına yakarlar

Gençlerin geleneksel türküleri ve kına adetlerini iyi bilmediği için bu gecelere genellikle kadınlardan oluşan profesyonel türkü grupları çağırdıklarını söylüyor. Kına, genellikle kız evinde düzenleniyor. Ama son zamanlarda popüler kulüpler, oteller de bu özel gün için tercih ediliyor. Otellerin sağlık kulüplerinde bakım veya hamam sefası yaparak da kına gecesi düzenlenlenmektedir..

Kına Gecesi manileri
Karayer Karayerde (Van)
Ağrı Dağı'nda Uçtum (Ağrı)
Diyarbekir Bu Mudur? (Urfa)
Ardahan' in Yollarında (Ardahan)
Karanfil Eken Bilir (Diyarbakır)
Su Sızıyor (Ankara)
Evlerinin Önü Bulgur Kazanı (Denizli)
Ekin Ektim Çöllere (Yozgat)
Elinde Oya (Van)
Asmalıdır Evimiz & Ay Bulutta (Orta Anadolu)
Haram Sudan Atladım (Diyarbakır)
Kaleden Kaleye Şahin Uçurdum (Adıyaman)
Yoğurt Koydum Dolaba (Gaziantep)