Görme Organımız Göz - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Görme Organımız Göz

 1. Aşağıdaki fotoğrafı inceleyerek gözümüzü koruyan ve görme işinde görevli olan yapıların neler olduğunu söyleyebilir misiniz?

  Göz, çevremizden aldığı ışık sayesinde görmemizi sağlayan duyu organımızdır. Gözümüzü koruyan yapılar kaşlar, göz kapakları, kirpiklerdir.

  Gözümüzde ayrıca gözyaşı bezleri ile göz yuvarlığını göz çukuruna bağlayan ve bunların hareketini sağlayan kaslar bulunur.  Görme Organımız Göz


  Göz sert tabaka, damar tabaka ve ağ tabaka (retina) olmak üzere üç bölümden oluşur.

  Gözün Bölümleri

  Gözün Bölümleri

  Göz, çevreden merkeze doğru göz akı, damar tabaka ve ağ tabakadanoluşur.kıkırdak yapısında koruyucu bir zar olan göz akı yaklaşık 1 mm kalınlığındadır.Öndeki bölüm saydam tabakadır (kornea). Gözün besleyici zarı olan damar tabaka(koroyit) damar bakımından zengindir; düz ön bölümü, göz bebeğini sınırlayan irisioluşturur.

  Gözlere rengini veren iristir. Gözün başlıca zarı olan ağ tabaka, damar tabakaya yapışıktır; önde camsı zarla kaplıdır.Göz bebeğinin karşısında özellikle duyarlı olan ve görüntülerin en net oluştuğu sarı benek bulunur. Hemen yakınında görme siniri ve ağ tabakanın kan damarlarının göze girdiği nokta vardır. Bu bölgeye kör nokta adı verilir. Ağ tabakanın (iç tabaka) yapısı karmaşıktır. Önde, pigment epitelinden yani, koyu renkte pigmentle dolu tek katlı hücrelerden oluşur; arkada üç hücre tabakasından meydana gelir:

  Görme hücreleri; iki kutuplu hücreler; çok kutuplu hücreler. Göz kabaca diyaframı (göz bebeği), merceği (billur cisim), karanlık odası (göz yuvarının çeperi) ve duyarlı levhasıyla (ağ tabaka) bir fotoğraf makinesine benzetilebilir. Normal görme, bu görme sisteminin bütünlüğüne bağlıdır ve herhangi bir eksiklik bunu bozar.


  Güncelleme : 2017-10-25

Konu Etiketleri

Görme organımız Gözün hastalıkları, Göz Kusurları ve Bu Kusurların Tedavi Yolları, Gözün Bölümleri ve Görevleri, Gözün yapısı ve görevleri resimli

  Okunma: 5211 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -