Konya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Muammer Gözlü, dişlerini yanlış şekilde fırçalayan ya da en az 3 ayda bir fırçasını değiştirmeyen kişilerde ciddi diş çürükleri ya da diş eti hastalıklarının ortaya çıkabildiğine dikkat çekti.


Muammer Gözlü, diş ağrısı çeken kişilerin bir süre dişlerine oldukça iyi baktığını, ancak aradan geçen zaman içinde çeşitli nedenlerle diş bakımının ihmal edildiğini belirtti. Bu yüzden toplumda diş bakımıyla ilgili kuralların sık aralıklarla hatırlatıldığını ifade eden Gözlü, halkın diş sağlığının korunmasında en büyük görevin gazete ve televizyon gibi basın-yayın organlarına düştüğünü anlattı.


Diş fırçalama şeklinin üzerinde önemle durulması gereken bir konu olduğunu vurgulayan Gözlü, şunları kaydetti: "Diş fırçalama konusunda en sık yapılan hatalardan biri dişlerin kulaktan dolma bilgilerle fırçalanmasıdır. Dişlerin sadece en fazla görünen ön kısımlarının fırçalanması, diğer bölgelerin ve diş aralarının ihmal edilmesi büyük sorun oluşturmaktadır. Dişlerini yanlış şekilde fırçalayan ya da en az 3 ayda bir fırçasını değiştirmeyen kişilerce ciddi diş çürükleri ya da diş eti hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Düzenli şekilde fırçalanan dişlerde ağrı olmaması (problem yok) anlamına gelmez."


EN AZ 6 AYDA BİR
Gözlü, bu sorunla karşılaşmamanın tek yolunun, belli aralıklarla mutlaka diş kontrolünden geçilmesi olduğunu belirterek, en az 6 ayda bir ayrıntılı diş kontrolü yaptırılması gerektiğini söyledi. Gözlü, diş konusunda oldukça zayıf olan toplumsal hafızanın canlı tutulabilmesi için, merkeze kontrol için gelenlere diş fırçalama tekniklerini içeren broşürler verdiklerini, her yıl devlet bütçesine çok büyük ekonomik yük getiren diş tedavi masraflarının ancak bireysel diş bakımıyla en aza inebileceğini sözlerine ekledi.