Dokunmatik Ekranlar Nasıl Temizlenir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Dokunmatik Ekranlar Nasıl Temizlenir?

 1. Elimizden düşürmediğimiz telefon ve diğer cihazları, onlara zarar vermeden temizlemenin kısa yolları...Her gün cep telefonunuzu kaç kez elinize alıyorsunuz? Tablet veya diz üstü bilgisayarınızı başkalarıyla paylaşıyor musunuz? Oyun konsolunun kumandası ya da fotoğraf makinenizi en son ne zaman temizlemiştiniz?


  Tüm bu sorular size gereksiz gelebilir ama yapılan araştırmalar, grip gibi pek çok hastalığın sık kullanılan ve sonrasında düzgün bir şekilde temizlenmeyen bu tip cihazların yardımıyla çok daha hızlı yayıldığını ortaya koyuyor. Peki ama bu elektronik cihazları temizlerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?


  Klavyeniz, fareniz, diz üstü bilgisayarınız ve kulaklıkları temizlemek için kullanabileceğiniz en pratik gereç etil alkol olacaktır. Dezenfektan temizlik malzemeleri de işinizi görür. Her ne kadar bunları az miktarda kullanacak olsanız da cihazların elektronik aksamlarının bulunduğu bölgelerle temas etmemelerini sağlamanızda fayda var. Ayrıca temizlik öncesinde bu cihazların her hangi bir güç kaynağına bağlı olmadığında da emin olun.


  Peki ya dokunmatik ekranlar?

  Fakat söz konusu olan dokunmatik ekranlı cihazlarsa iş biraz değişiyor. Her ne kadar pek çok kişi az miktarlarda alkol veya dezenfektanın dokunmatik ekranlara zararı olmadığını söylese de, risk almak istemiyorsanız bir alternatif bulmanız gerekiyor.

  Bunun için ilk akla gelen alternatif özellikle yeni nesil cep telefonlarında oldukça popüler olan ekran koruyucular. Ekranın üzerini tamamen kaplayan bu ince plastik koruyucular, ekranı temiz tutmanızı sağlayacaktır. Ayrıca kenardan taşırmamak kaydıyla az miktarda alkol ile bu koruyucuların üzerini temizleyebilirsiniz.

  Ekran koruyucusu kullanmıyorsanız piyasada dokunmatik ekranlar için özel tasarlanmış temizleyici ürünlerden birini edinmeniz gerekiyor. Örneğin dokunmatik ekran deyince ilk akla gelen cihazlardan iPhone ve iPad'in yaratıcısı Apple, iKlenz adlı spreyi tavsiye ediyor. Benzer şekilde Monster CleanTouch adlı ürün de işinizi görebilir. Ne yazık ki her ikisini de ülkemizde her bilgisayar mağazasında bulmak mümkün olmayabilir.


 2. 2010-10-21 #2
  ben bu konuda bişey bilmem ama asla ben dokunmatik almam:))

  Okunma: 2562 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -