Dişleri çıkmaya başlayan bebeği rahatlatmanın pek çok yolu vardır. Ancak çoğu zaman olduğu gibi diş çıkarırken de bebeğinizi kucağınıza alıp ona ilgi göstererek rahatlamasını sağlayabilirsiniz. İşte bebeğinizi rahatlatabileceğiniz diğer yöntemler:* Parmağınıza temiz bir tülbent sarın ve bununla bebeğinizin diş etlerine masaj yapın. Böylece bebeğinizin diş etleri hem rahatlar hem de temizlenir. Bu durum, çıkacak dişlerin, eti daha kolay yarmasını sağlar.


* Bir diş kaşıma oyuncağını buzdolabında soğutun. Ancak asla dondurmayın. Bazı diş kaşıma oyuncaklarının içi jölemsi bir sıvıyla doludur ve bu oyuncaklar bebeklerin çok hoşuna gider. En az 2 adet diş kaşıyıcısı bulundurun, böylece siz birini temizlerken bebeğiniz diğerini kullanabilir.


* Çok sıkıntıdaysa ona parasetamol içeren şuruplardan uygun dozda verebilirsiniz. Bu ilaçları asla 3 aylıktan küçük bebeklere vermemelisiniz.


* Eğer bebeğiniz izin verirse ellerinizi iyice yıkadıktan sonra diş etlerine masaj yapabilirsiniz.


* Onu hiç yalnız bırakmamak kaydıyla eline buzdolabından çıkmış havuç ya da salatalık verebilirsiniz.


* Bol bol sıvı içmesini sağlayın. Bu dönemde çok salyası akan bebeğin sıvı ihtiyacı artar.


* Diş çıkaran bebekleri rahatlatmak amacıyla üretilen diş eti jellerini de doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.


* Bebeğinizin diş çıkarırken yaşadığı yan etkileri de başlı başına birer hastalık olarak kabul edin ve tedavisi için harekete geçin.

Ateşlenen bebeğinize mutlaka ateş düşürücü şuruplar verin. Pişikleri kremlerle tedavi edin. Yan etkiler beklenenden uzun sürerse mutlaka doktorunuza başvurun.