Ambulans (Hızır Acil) Numarası - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Ambulans (Hızır Acil) Numarası

 1. Cankurtaran ya da ambulans, hastaneler arasında ya da hastaneye ulaştırmak amacıyla hasta veya yaralı taşımaya yarayan bir çeşit özel donanımlı motorlu araçtır.

  Ambulans sözcüğü Türkçe'ye İngilizce Ambulance sözcüğünden geçmiştir. Kelimenin kökeni Latince ambulare'dir ve yürümek ya da hareket etmek anlamına gelmektedir ve bu eski tarihlerdeki tıbbi müdehaleler için hastaların taşınarak ya da tekerlekli sandelye benzeri bir şekilde itilerek qötürülmesinden gelmektedir. Kelimenin orijinali bir ordunun peşinde hareket eden hareketli hastane anlamında kullanılmıştır.  Cankurtaran araçları genellikle beyaz renklidirler ve bağlı oldukları sağlık kuruluşlarının logolarını taşırlar. Üzerlerinde dönerek yanan ışıldakları ve yüksek ses çıkaran sirenleri bulunmaktadır.
  Ambulanslar üzerindeki kırmızı şerit Acil Yardım ambulansı olduğu anlamına gelir ve bu ambulanslar tam donanımlıdır. Mavi renkteki şerit ise ambulansın hasta nakil ambulansı olduğu anlamına gelir bu ambulanslar hastaneler arası nakil yaparlar ve donannım olarak diğer ambulanslardan daha az bir donanıma sahiptirler.


  Ambulanslarda İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenleri ve Ambulans ve Acil Bakım TeknikerleriAcil Bakım üzerine eğitimlidirler

  Türkiye'de Sıhhi İmdat telefon numarası 112'dir. Her türlü telefondan aranabilir.  Cankurtaran (Hızır Acil): 112
 2. 2013-03-30 #2
  iyi önerrrim,

  Okunma: 4520 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -