Toplumda kullanılan adıyla kısırlık, tıbbi adıyla infertilite düzenli cinsel bir yaşamları olmasına rağmen ve herhangi bir korunma yöntemi kullanmayan bir çiftte bir yıldan fazla zamandır gebelik oluşmaması olarak tanımlanmaktadır. Teknolojik ve sanayi bakımından gelişmiş olan toplumlarda toplam nüfusun 8'de 1'inde infertilite bulunmaktadır.


Kısırlık  (İnfertilite ) NedirDoğurganlık oranının ilerleyen yaş ile azaldığı tüm çevrelerce kabul edilmekte ve bu nedenle çocuk sahibi olamayanlar tüm tedavi seçeneklerini zaman geçirmeden denemek istemektedirler. Doğurganlık oranının azalmasının başlıca nedenleri; kadınların eğitim ve iş yaşamında daha fazla yer alması ile birlikte kariyer yapma isteklerinin çoğalması, bu yüzden doğum zamanını ileriye ötemeleri, evliliklerin geç yaşlarda yapılmaya başlanması ve boşanmaların sayısındaki artış, doğum kontrol teknikleri ve aile planlaması ile ilgili tekniklerin ilerlemesi ve bu konuların eğitiminin daha da yaygınlaşması, cinsel yolla bulaşan hastalıkların daha sık görülmeye başlanması, genel nufusta kilo artışı ve yumurtlama sorunlarına yol açan obezitenin daha yaygınlık kazanmasıdır.


Kısırlık (İnfertilite) Nedir?Kadınlarda görülen kısırlık ve yaşlanma ilişkisi tıp dünyasında gayet net şekilde tanımlanmış ve kadınların gebe kalma ihtimalleri açıkça hesaplanmıştır. Doğum kontrolü kullanılmayan düzenli cinsel ilişkisi olan normal bir çiftte ilk yumurtlama döneminde hamile kalma olasılığı yüzde 30, 3 aylık yumurtlama dönemi boyunca yüzde 57, 6 ay süresince yüzde 72, 1 yılda yüzde 85 ve 2 yılda yüzde 93'tür.


Yine doğum kontrolü uygulanmayan topluluklarda yapılan araştırmalarda doğurganlık oranı 20-24 yaşları arasında yüzde 100'dür. 25-29 yaşları arasında oran yüzde 10 civarında düşer, en nihayetinde 40 yaş sonrası doğurganlık oranı yüzde 95 oranına düşerek giderek azalmaktadır. Kısırlık toplumun yüzde 15'ini etkileyen bir sorundur.
Kısırlık nedenleri dağılımında %15 yumurtlama bozukluğu, %30 kadının tüplerindeki sorunlar ve %50 erkek kısırlığıdır. Geri kalan %5 açıklanamayan kısırlıktır.