İlk Türkçe Ezan ve İlk Türkçe Hutbe Kim Tarafından Nerede Okunmuştur? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

İlk Türkçe Ezan ve İlk Türkçe Hutbe Kim Tarafından Nerede Okunmuştur?

 1. İlk Türkçe Ezan (Fatih Camii) İlk Türkçe Hutbe (Süleymaniye Camii) (5 Şubat 1932)

  Aslında 1932 Ramazanına kadar çeşitli yıllarda nabız yoklamayla yapılan denemeler 1932 ramazanında fiilen uygulamaya konulacaktı.. Program çerçevesinde ;

  ilk Türkçe Kur'an için Yerebatan Camii (22 Ocak 1932),
  İlk Türkçe Ezan için Fatih Camii (29 Ocak 1932)
  İlk Türçe Tekbir için Ayasofya Camii -şimdi ibadete kapalı- (4 Şubat 1932) ve
  İlk Türkçe Hutbe için de Süleymaniye Camii (5 Şubat 1932) seçilmişti...

  Dinde reform hareketi sadece ibadetin dilinde görülmeyecekti... İlk Türkçe hutbeyi Süleymaniye'de seslendiren Hafız Sadettin Kaynak'ın fraklı ve başı açık, cemaatin de fötr şapkalı olması bunun açık göstergesiydi..

  18 sene boyunca ezan Türkçe okunmuş ve Türkçe Ezan uygulaması 18 yıl aradan sonra 16 Haziran 1950 tarihinde sona ermişti. Günümüzde, serbest olmasına rağmen, camilerde yalnızca Arapça ezan okunmaktadır.

  === Türkçe ezanın metni ===

  Tanrı uludur, Tanrı uludur, Tanrı uludur, Tanrı uludur
  Şüphesiz bilirim, bildiririm: Tanrı'dan başka yoktur tapacak
  Şüphesiz bilirim, bildiririm: Tanrı'dan başka yoktur tapacak
  Şüphesiz bilirim, bildiririm: Tanrı'nın elçisidir Muhammed
  Şüphesiz bilirim, bildiririm: Tanrı'nın elçisidir Muhammed
  Haydin namaza, haydin namaza
  Haydin felaha, haydin felaha
  (Namaz uykudan hayırlıdır, Namaz uykudan hayırlıdır)
  Tanrı uludur, Tanrı uludur
  Tanrı'dan başka yoktur tapacak.


 2. 2010-10-05 #2
  1932 de, Süleymaniye de, Sadettin Kaynak tarafından Okunmuştur

 3. 2010-10-05 #3
  Türkçe ezan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kurulduğu dönemde Arapça orijinali yerine, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 18 Temmuz 1932 tarihli bir genelgesi ile ezan'ın Türkçe okunmasıdır. CHP iktidarı döneminde uygulamada kalmıştır. Bu süreç içerisinde ezan Türkçe dilinde okunmuştur. 1950 Seçimlerinden sonra Demokrat Parti'nin Arapça okunmasını istemiştir. Aslında Türkçe ezan tamamen kaldırılmamıştır, ancak 1950 tarihinden sonra Türkçe ezan okunmamıştır. Günümüzde de Türkiye'de ezan Arapça orijinali ile okunmaktadır. Türkçe ezan uygulamasına geçiş

  1931 yılının Aralık ayında, Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle dokuz hafız, Dolmabahçe Sarayı'nda ezanın ve hutbenin Türkçeleştirilmesi çalışmalarına başladı.
  Kur'an'ın Türkçe tercümesi ilk kez 22 Ocak 1932 tarihinde İstanbul'da Yerebatan Camii'nde Hafız Yaşar (Okur) tarafından okundu.Bundan 8 gün sonra, 30 Ocak 1932 tarihinde ise ilk Türkçe ezan, Hafız Rıfat Bey tarafından Fatih Camii'nde okundu. 3 Şubat 1932 tarihine denk gelen Kadir Gecesi'nde de, Ayasofya Camii'nde Türkçe Kuran, tekbir ve kamet okundu.18 Temmuz 1932 tarihinde Diyanet İşleri Riyaseti, ezanın Türkçe okunmasına karar verdi. Takip eden günlerde, yurdun her yerindeki Evkaf Müdürlüklerine Türkçe ezan metni gönderildi. 4Şubat 1933 tarihinde, müftülüklere ezanı Türkçe okumalarını, buna uymayanların kati ve şedid (kesin ve şiddetli) bir şekilde cezalandırılacaklarını bildiren bir tamim gönderildi.


  Arapça ezanın yeniden kabulü

  Cumhuriyet kurulduktan sonra CHP döneminde 18 sene boyunca ezan Türkçe okunmuştur. 1950 Türkiye Cumhuriyeti Milletvekili Genel Seçimleri sonrasında, Demokrat Parti Türkçe ezan ile ilgili olarak çalışmalara başladı. 14 Haziran günü gazetelerde açıklanan çalışmalar 16 Haziran günü hızlanmış, halkın meclis önünde tepki vermeye -destek amacı ile- başlayınca çalışmalar hızlanmış, ve kabul edilmiştir. Aynı gün sonuç Celal Bayar'a telsizle gönderilmiştir. Celal Bayar da kabul etmiştir. Aslında çıkarılan yasaya göre Ezan dili serbest bırakılmıştır.

  Okunma: 9876 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -