Duyu Bütünleme Terapisi Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Duyu Bütünleme Terapisi Nedir?

 1. Duyu Bütünleme Terapisi , müdahale stratejilerini Duyu Bütünleme teorisinden alır. Temelde duyu bütünleme kendi başına bir terapi yöntemi değildir. Pediatrik Ergoterapi/OT nin duyu bütünleme teorisinden beslenerek uygulandığı stratejiler bütünüdür. Dolayısıyla Duyu Bütünleme Temelli Ergoterapiden sözetmek gerekmektedir.  Ergoterapi genel olarak bireylerin günlük yaşamında istediklerini ve/veya gereksinimlerini yapmalarını sağlayan/yardımcı olan bir bilim dalıdır. Ergoterapi eğitimi, üniversitelerin sağlık bilimleri bölümlerinde 4 yıllık lisans eğitimi şeklinde verilir. Mezunlar ergoterapist ünvanı alırlar. Ders programlarında temel tıp bilimleri, hareket ve sinir sistemi ve diğer mesleki dersler bulunmaktadır.  Duyu Bütünleme Teorisi ve tedavi stratejileri, bütün dünyada ergoterapist, fizyoterapist ve konuşma terapistleri tarafından geçerli kursları alındıktan sonra öğrenilir ve uygulanır. Bir ergoterapi kliniği olmasına rağmen, fizyoterapist ve konuşma terapistleri ders müfradatı bakımından benzer olmasından dolayı bu eğitim ve uygulama bu meslek gurupları tarafından uygulanabilir olarak kabul edilmiştir.


  Duyu Bütünleme Teorisine Göre Tedavi Stretejileri/Terapi
  Bu konuda eğitim almış Ergoterapist/Fizyoterapist/Konuşma Terapisti tarafından sırasıyla;
  *Gözlem ve testler ile değerlendirme yapılır,
  *Asıl/temel probleme odaklanılır,
  *Aile ile problem konusunda paylaşımda bulunur,
  *Hedefler konulur ve ilk hedef seçilir,
  *Tedavi planı yapılır,
  *Tedavi uygulamaya konur,
  *Uygulamaların verileri gözlemlenir,
  *Uygulamanın etkinliği değerlendirilir,
  *Eklemeler veya değiştirmeler yapılır.


  Terapi, teoriden beslenen, sanatsal içeriği olan terapistin yeteneği ile doğrudan ilişkili bir durumdur. Çocuklarla yapılan bu uygulama/tedavi, doğal olarak oyun içermektedir. Burada önemli olan terapistin kişiye özel oyunları, kişiye uygun seviyede, ihtiyacı doğrultusunda sunabilmesi ve çocuğu daha üst seviyeler için cesaretlendirmesidir. Terapinin en önemli gereklerinden biri de çocuğun bu aktivitelerden zevk alması/eğlenmesidir. Nörolojik kayıtların/öğretilerin duygularla ilişkisi bilinen/kanıtlanmış bir durumdur. Ayrıca olumlu yaşantıların öğrenmeyi kolaylaştırdığı da bilinmektedir.


  Duyu bütünleme terapisi beceri öğretmez.Çocuğa beceri için gerekli temeli verir.Duyu bütünleme terapisi uygun/uyarlanmış terapi ortamları gerektirir. Terapi sırasında uygulamaların amacı çocukların yaşadıkları zorlukların nörofizyolojik adaptasyonlarını sağlayıp, duruma uygun adaptif cevap çıkarmalarına yardımcı olmaktır. Terapi, teorisi gereği üç temel duyu sitemine odaklanır, ki bunlar ilkel/basit/temel duyu sistemleridir. Bunlar Vestibüler, Proprioseptif ve Taktil duyu sistemleridir. Diğer duyu sistemleri bu temel duyuların rehberliğinde gelişir.


  Terapi seansında genel olarak değişik salıncaklar, hamaklar, dokunsal materyaller, trombolinler, tırmanma ve denge materyalleri kullanılır. Bunun yanında görsel, işitsel, tat, koku duyuları da diğer temel sistemlerin çalışmalarına eklenir.


  Terapi uygulamalarının yukarıda sözü geçen uzmanlar dışında uygulanası sözkonusu değildir ve bunun dışında uygulamalrın Duyu Bütünleme temelli ergoterapi veya Duyu Bütünleme Terapisiyle ilgisi yoktur. Çünkü bu teori tamamen nörofizyolojik/nöroanatomik temeller içeren bir teoridir.Türkiyede bu konuda en yetkili uzmanlar bu eğitimi almış fizyoterapistlerdir.  Kaynak : https://www.pediatrikterapi.com
  AYMEN BALIKÇI
  FİZYOTERAPİST
  DUYU BÜTÜNLEME TERAPİSTİ


 2. 2015-02-28 #2
  Duyu bütünleme tedavisinde kullanılan wilbareger duyu fırçasını bu linkten satın alabilirsiniz.

  https://urun.gittigidiyor.com/diger-her-sey/duyu-fircasi-terapi-fircasi-1-adet-153554703

  Okunma: 3573 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -