Mantar Çeşitleri ve Resimleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Mantar Çeşitleri ve Resimleri

 1. Mantarların Çeşitleri
  Mantarlar maya mantarları, küf mantarları, şapkalı mantarlar ve enfeksiyon yapan mantarlar olarak gruplandırılır.


  Maya mantarları; genellikle tek hücreli organizmalar olup, hücre çeperleri kitinden yapılmıştır. Mayaların en önemli özelliği eşeysiz üremelerinin tomurcuklanma yolu ile olmasıdır. Özellikle şekerli ortamlarda, toprakta, hayvan atıklarında bol miktarda görülür. Hamurun mayalanmasında, bira üretiminde maya mantarlarından yararlanılır.

  İsim: maya.jpg
Görüntüleme: 12216
Büyüklük: 13,6 KB (Kilobyte)
  Küf mantarları; çürümekte olan böcek, balık, kuş artıkları üzerinde saprofit olarak yaşarlar. Eşeyli ve eşeysiz ürerler. Besinlerin küflenmesine neden olurlar. Mantarların sporları peynir, salça, ekmek, limon ve yemekler üzerinde çoğalarak besinlerin küflenmesine neden olur.

  İsim: kuf.jpg
Görüntüleme: 23312
Büyüklük: 31,5 KB (Kilobyte)


  Şapkalı mantarlar; genellikle ağaç altlarında, çayırlarda yetişen tipik şemsiye şeklinde olan mantarlardır. Bu mantarların zehirli ve zehirsiz türleri vardır. Zehirsiz türlerinin kültürü yapılarak kolayca yetiştirilir. Şapkalı mantarlar; demir, bakır, fosfor, vitamin ve protein açısından zengin olduklarından besin olarak tüketilir.

  İsim: sapkalı mantar.jpg
Görüntüleme: 23040
Büyüklük: 35,2 KB (Kilobyte)  Enfeksiyon mantarları; insanda ağız ve boğaz hastalıkları, üreme organları ve deride enfeksiyonlara neden olan mantarlardır. Bebeklerde görülen pamukçuk, saç dökülmesine neden olan saçkıran örnek verilebilir. 2. 2014-04-08 #2
  güzel bir site beğendiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iimmmmmmmmmmmmmmmmm

 3. 2017-07-24 #3
  Çok güzel bir siiiiiiiiiiiiteeeee

  Okunma: 16048 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -