Kökün Görevleri Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kökün Görevleri Nelerdir?

 1. Bitkilerin temel bölümlerinden biri olan köklerin başlıca görevi bitkinin toprağa tutunmasını sağlamak, gövdeye destek oluşturmak, topraktan su ve mineral tuzlarını emerek öbür bölümlere iletmektir. Bazı ayrıksı örnekler dışında, kökler genellikle toprağın içinde gelişen organlardır. Aslında, üstün yapılı bitkilerde gerçek kök olmadığı halde çoğu kez kök sanılan bazı toprakaltı organlarına da rastlanır. "Toprakaltı gövdesi" denen bu organlar toprağın altında gelişen ve besin depolayabilen etlenmiş gövdelerdir.


  Kökler, toprakaltı gövdelerinden üzerinde küçük pulsu yaprakların ya da yaprak izlerinin ve tomurcukların bulunmayışıyla kolayca ayırt edilebilir. Örneğin, havuç gerçek bir kök, patates ise bir toprakaltı gövdesidir.

  Kökler, uçları yardımıyla uzayarak toprağın henüz kullanılmamış yani besini alınmamış bölümlerine ulaşır. Ana kökler genellikle toprağın derinliklerine doğru dikine büyürken, yan kökler daha çok yatay gelişme eğilimi gösterir. Hemen hemen bütün kara bitkilerinde kök tüyleri bulunur. Bunlar, topraktan su ve minerallerin emilmesinde rol oynayan kılcal iplikçiklerdir. Eğer bir bitkinin köklerini büyüteç altında inceleyecek olursanız bu iplikçikleri kolaylıkla görebilirsiniz ya da genç bir kökü söktüğünüzde kök tüylerine tutunarak kökle birlikte gelen toprak parçacıklarından tüylerin varlığını anlayabilirsiniz.


 2. 2011-03-13 #2
  bitkilerinteml bölümlerden bri olanköklerinbaşlıcagörevitoprağ tutunmasıdır

 3. 2011-04-11 #3
  çok işime yaradı teşekkürler

 4. 2013-05-23 #4
  çokkk teşekkürler :D

  Okunma: 6352 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -