Aşırı temizlik zararlı.. Cilt kendini yenileyemiyor… Son yapılan bir araştır ma, aşırı temizliğin cildin kendini yenilemesini engellediğini ortaya çıkardı. California Üniversitesi'nde yapılan çalışma, ciltteki bazı bakterilerin isilik ve mantar oluşumuna karşı koruyucu özelliği olduğunu, sık sık temizlik yapmanın bu bakterileri öldürdüğünü ortaya koydu.


İltihabı önlüyor
Dermato og Prof. Richard Gallo başkanlığındaki ekip, fare ve insan hücreleri üzerinde yaptığı araştırmada, deri yüzeyinde bulunan "stafilokok" adlı bakterilerin, yaralanmalardan sonra oluşabilecek iltihabı önleyebildiğini saptadı. Prof. Gallo, stafilo kok bakterisinin iltihabı önleme mekanizmasını ilk kez kendilerinin bulduklarını söyledi. "Parents Outloud" adlı bir sivil toplum grubu da, söz konusu araştırmanın, sağlık kaygısıyla çocukların üzerine titreyen annelerin yanlış davrandığı konusunda bilimsel destek sağladığını bildirdi.Grubun sözcüsü Margaret Morrissey, "Bu araştırma, çocukların sokağa çıkıp oynamalarının ve üst başlarını kirletmelerinin doğal olduğu konusunda iyi bir bilimsel kanıt olur sanırım" dedi.


Morrissey, ebeveynlerin sürekli, çocuklarını temiz ve sağlıklı tutmak için antibakteriyel ürünler aldıklarını hatırlattı. "Toxic Childhood" adlı kitabın yazarı Sue Palmer da, "çocukları sarıp sarmalamanın ve mikroplarla karşılaşmalarına izin vermemenin daha zararlı olduğunu" söyledi.


Alerjiye karşı
Bulgular, küçükken mikroplara maruz kalmanın, bağışıklık sistemini alerjileri önlemede savaşa hazırladığı yönündeki önceki araştırmaları destekliyor. "Hijyen hipotezi " daha önce, gelişmiş ülkelerde giderek daha çok sayıda çocuğun egzama ve saman nezlesi gibi alerjilere yakalanmalarına açıklama getirmek için kullanılmıştı.