İç Salgı Bezlerinin Vücudumuzdaki Yeri ve Görevleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

İç Salgı Bezlerinin Vücudumuzdaki Yeri ve Görevleri

 1. Organizmanın ihtiyacına göre hormon sentezleyen ve sentezlediği hormonu kana salgılayarak ilgili hücrelerin çalışmasını etkileyen organlardır.

  İç Salgı Bezlerinin Vücudumuzdaki Yeri ve Görevleri


  Endokrin bezler, salgı epiteli hücrelerinden oluşur. Bol miktarda kılcal damar içerir. Kan damarlarından aldığı besin maddelerini sentezleyerek hormon moleküllerine dönüştürür.

  Sentezlenen hormonlar organizmanın ihtiyacına göre kana salgılanır.

  Her bir hormon kan yoluyla ilgili hücrelere iletilerek ilgili organın çalışması etkilenir.

  İnsan organizmasında hipofiz, epifiz, tiroid, paratiroid, adrenelbez, pankreas, ovaryum, testis denilen endokrin bezler bulunur.

  Vücudun farklı yerlerinde bağımsız yapıda bulunan bu bezlerin her biri adeta kimya laboratuvarları gibi çalışır ve farklı hormon üretir.

  Salgılarını bir kanala ihtiyaç duymadan direkt olarak kana veren bezlere endokrin bezler (iç salgı bezler) denir. Ekzokrin (dış salgı) bezler ise salgılarını bir kanal aracılığı ile vücut boşluğuna bırakan bezlerdir.

  İç salgı bezleri; çok sayıda damar, sinir ve salgı epiteli hücrelerinden oluşur.

  İç salgı bezlerini oluşturan hücreler salgı (hormon) üretir.

  Damarlar, salgı üretimi için hücrelere madde taşırlar ve üretilen salgıları kan yolu ileilgili yerlere götürür. Sinirler ise salgının miktarını denetler.

  İç salgı bezleri vücudun belli bölgelerine yerleşmiştir. Tamamı iki avucu ancak doldurur.Fakat güçlü bir etkiye sahiptirler. Bu güç salgıladıkları hormonlar sayesinde gerçekleşir.

  Endokrin bezlerinin genel olarak özellikleri şunlardır:

  - İç salgı bezleri, dış salgı bezlerinin aksine boşaltma kanallarına sahip değillerdir. Bu nedenle kanalsız bezler olarak da adlandırılır.

  -Salgılarını (hormon) direkt olarak kana verirler. Bu sebeple diğer organlardan daha fazla kanlanırlar. Kana geçen hormonlar yalnızca hedef hücreleri etkiler.

  Normalden fazla hormon salgıladıklarında hiperfonksiyon, yetersiz salgıladıklarında hipofonksiyon belirtilerine sebep olurlar.


  Güncelleme : 2017-11-16
 2. 2017-10-16 #2
  Bence çok güzel kısa ve öz ben bayıldım siteye de bayıldım harika kötü yorumlara aldanmayın

Konu Etiketleri

endokrin bezler ve hormonlar, eşeysel bezler görevleri nelerdir, iç salgı ebzlerinin görevleri, omurilik soğanının kontrolünde gerçekleşen olaylar

  Okunma: 11141 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -