Bitkilerde özelleşmiş bir boşaltım sistemi yoktur.Bitkilerde bu olay bir problem değildir.Çünkü:1-)Bitkilerde metabolik hız aynı büyüklükteki veya kütledeki bir hayvana göre daha düşüktür.Bitki sabit bir yerde yaşar.2-)Yeşil Bitkiler katabolizma sonucu oluşan artık ürünlerini Anabolizma reaksiyonlarında kullanırlar.3-)Bitkilerin yapısında karbonhidratlar proteinlere göre daha çok bulunur. Karbonhidrat metabolizması sonucu CO2 ve H2O oluşur.
Kara bitkilerinde CO2 moleküler halde Suyun fazlası terleme ile stomalardan difüzyonla dışarı atılır.Stoma ile dışarı atılamayan fazla su yaprakların kanarlarında bulunan hidatotlar'la (Su savağı) damla halinde dışarı verilir.Bu olaya damlama (Gutasyon) denir.Hidatotların çalışması özel koşullara bağlıdır
a-)Hava neme doymuştur.
b-)Toprak ya sulandığı için veya yağıştan dolayı çok suludur.
c-)Terleme hızı minimumdur.(Havadaki nem oranı çok yüksek olduğu için)

Hidatotla atılan su miktarı terleme ile atılan su miktarından daha azdır. Damlama esnasında bir miktar Tuzda atılır.Bazı Bitki türleri ihtiyaç fazlası organik bileşikleri ve CO2'in bir kısmını kökleri ile dışarı verirler.Bazı Bitkilerde zehirli maddeler suda çözünmeyen Tuzlar şekline çevrilmekte ve zararsız hale getirilmektedir.Bunlar kofullarda çoğunlukla kalsiyum oksalat kristalleri halinde birikir,yaprak dökülmesi ile dışarı atılır.