Vajinismus Nedenleri Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

 1. Vajinismus, yaşadığımız dönemde Avrupa ülkelerinde görülmeyen fakat ülkemizde etkinliğini sürdüren bir psikolojik rahatsızlıktır. Vajinismus vakalarının pek azında (%1'den az) fizyolojik köken sözkonusudur. Vajinismusun neden olduğu yetersizlik duygusu kadın için yıkıcıdır. Eşi için de çoğunlukla bu durumu kendine yönelik algılama ve bunu sevgisizlikle, ilgisizlikle, isteksizlikle ilişkilendirme görülebilir. Vajinismus yalnızca kadının değil, ailenin sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.


  Tedavisi konusunda çoğunlukla ilk başvurulan yer kadın doğum uzmanları (jinekolog) olur. Tedavi amacıyla kızlık zarını cerrahi müdahale ile alma işlemi olan hymenotomi uygulanır. Ayrıca uyuşturularak, kas gevşetici yardımıyla ilişkiye girilmesinin sağlanması da duyulmaktadır. Bazı hekimlerin tek seanslık çözümler sunduğu fakat bu çözüm görünümündeki çıkmazın telkin yoluyla birleşmeyi sağlamak gibi kadın için aceleci ve ürkütücü yollar olduğu da görülmektedir. Çiftler alkol yoluyla gevşeme gibi bilimsel alt yapısı olmayan şekillerde kendilerince çözümler üretmeye çalışsalar da sonunda durumun psikolojik olduğu anlaşılır. Fakat bu süreçte denenen bu tip yöntemler işe yaramadığı gibi kişilerde travmatik durumlara neden olurken sorunun daha da derinleşmesinden başka bir işe yaramaz. Her deneme yanılmanın ardından gelen hayal kırıklığı kadındaki yetersizlik duygusunu besler ve erkeğin sabrını zorlar.


  VAJİNİSMUSA YOL AÇAN NEDENLER

  Cinsellik ile ilgili yanlış inanışlar

  Cinsel organlarla ilgili eksik ve hatalı bilgiler

  Çocukluktan kalma korkular

  Aşırı katı bir toplum düzeni içinde yaşama

  Katı ahlak kuralları ve tabular

  Suçluluk, ayıp, günah gibi kavramların bilinçaltına yerleşmesi

  Cinsellikle ilgili yerleşmiş önyargılar

  Bilinçaltında penisin vajinaya girişine karşı bir korkunun olması

  Taciz, tecavüz ve cinsel şiddet gibi travmatik durumlar

  İlk cinsel ilişki sırasında ağrı veya ağrı beklentisi

  İlk cinsel ilişki sırasında aşırı kanama beklentisi

  Vajinismus tedavisi için başvurular ya evliliğin ilk zamanlarında bir veya birkaç başarısız denemeden sonra ya da ileriki dönemlerde çocuk sahibi olmak istendiğinde görülüyor.
  Evliliğin ilk dönemlerinde bu konuda tedaviye başlamak çok daha iyi sonuçlar vermektedir.

  Durum kötüleşmeden, deneme-yanılmadan doğan hayal kırıklıkları ve olumsuz yargılar oluşmadan travmatik durumlar (zorlama, şiddet, aile içi tecavüz) sözkonusu olmadan tedaviye başlanırsa daha hızlı ve olumlu sonuçlar alınacaktır.
  Bir kısım da deneme-yanılmalardan olumsuz sonuçlar alarak denemekten vazgeçer ve bu konuda kalıp yargılar (asla olmayacak, başaramıyacağız, imkansız …) oluşturur. Çocuk isteği ve çevreden gelen baskıyla başa çıkamadıklarından önce suni döllenme yöntemlerini denerler. Fakat vajinismuslu hastalar jinekolojik muayeneye de uygun değildir. Jinekolojik muayeneye karşı tepkisel davranırlar.

  VAJİNİSMUS CÜMLELERİ

  Bacaklarım kendiliğinden kasılıyor.

  Çok istememe rağmen başarılı olamıyorum.

  Bacaklarım taş kesiliyor.

  Eşimi seviyorum fakat cinsellikten tiksiniyorum.

  Eşimi tatmin edemediğim için utanıyorum.

  Sanki cinsel organımın girişinde bir duvar var.

  Cinsel ilişki beni çok korkutuyor.

  Cinsel ilişkiye girdiğimde çok kanama olacak mı?

  Kızlık zarım "patladığında, yırtıldığında" canım çok acır mı?

  Kendimi ölecek gibi hissediyorum.

  Vajinismus tedavisine ne kadar erken başlanırsa o derece iyi sonuç alınır.
  Tedavi süreci çeşitli alıştırmaları ve bilişsel yeniden yapılandırmayı içeren yapılandırılmış bir psikoterapi sürecidir. Ortalama seans sayısı 4-6 civarındadır. Durumun süresine, yaşananlara ve derinliğine göre seans sayısı artabilir. Seanslar; bilgilendirme, analiz, mevcut bilişsel malzemeyi düzenleme, alıştırmalar ve uygulamalar şeklinde sürer. Hasta katılımcıdır ve psikoterapistle ortak bir çalışma yürütülür. Düzenli katılımla sanılandan daha kısa sürede tedavi tamamlanır. İyileşme oranı yüzde yüze yakındır.

  Psikolog Ceren AKBOYAR


  Resim Galerisi Resim Galerisi Name:	vajinismus1.jpg 
Views:	873 
Size:	12,4 KB (Kilobyte) 
ID:	12477  
  Okunma: 1570 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -