1. Vitrifiyeleri elden geçirin
Vitrifiyelerinizden sıkıldıysanız onlara biraz desen ekleyebilirisniz. Fayans ve vitrifiye gibi yüzeyler için tasarlanan çıkartmalar ile hem şık bir görünüm elde edebilir, hem de banyoya hareket kazandırabilirsiniz. Islak ya da buharlı yüzeylere karşı dirençli olan bu tip yapışkanlı etiketlerin pek çok farklı deseni de bulunuyor.


Banyo Dekorasyonu Hakkında Düşünceler

2. Duvarlara yeni görünüm
Duvarınızdaki eski karolarınızdan sıkıldınız. Ama biliyorsunuz ki ıslak zemin işi çok külfetlidir. Hem bütçesi, hem de döşenmesi sizi yorabilir. Karoları duvardan sökmeden banyoda yapabilecek en pratik işlemlerden biri duvar kağıdı kullanmak. Boyanabilir türden farklı ve farklı dokulardaki duvar kağıtlarıyla banyonuza istediğiniz dokuyu verebilir, rengini deildiğinizce değiştirebilirsiniz.


3. Yeni aksesuarlar

Banyo keyfini iki katına çıkarmak, hem de görsel açıdan estetik bir görünüm yaratmak için banyoda estetik ve eğlenceli aksesuarlara yer verebilirisniz. Eğer yeterli alanınız varsa banyo aksesuarlarını başka aksesuarlarla da kombinleyerek hoş bir köşe yaratabilirsiniz.

4. Mekanı genişletin

Banyonuzun olduğundan büyük görünmesini istiyorsanız ayna ve cam malzemelere yer verin. Örneğin ayna ile yapılan mobilyalar, şeffaf aksesuarlar iyi birer seçim olabilir. Duş kabini kütlesel açıdan dikkat çektiğinden ve alanı bölündüğünden cam duş kabinleri tercih edebilirsiniz. Yapı marketlerdeki görevlilerden gerekli bilgileri aldıntan sonra montajını kendiniz de kolayıkla yapabilirsiniz.

5. Kendi perdeni tasarla

Özellikle ayaklı küvetlerdeki sıçrama probleminin önüne geçmek için bir perde gerekiyor. Küvetinizin, duş teknenizin perdesi yoksa ya da eskidiyse değiştirmenin tam sırası. Oyuncakçılardan satın alabileceğiniz bir hulahupu, yapı marketlerden temin edebileceğiniz zincir ve kancalarla tavandan sarkıtabilir, perdenizi ise perde mandalları ile bu çembere tutturabilirsiniz. Üstelik hulahuplar farklı renklerde olabileceği için görsel açıdanda farklı bir görünüm elde edebilirsiniz.

6. Koku-mekan etkileşimi

Kokular adeta mekanla özdeşleşir, orayı sevmenizi etkiler. Banyoda görselliği ön planda olan sabunlarla hem göz zevkinizi okşayabilir hem de sabunları terapik kokularıyla ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

7. Tekstilleri yenleyin

Eski havlu ve bornozlarınızı yenileyerek banyodaki değişim herekatına katkıda bulunabilirsiniz. İster pastel renklerde, ister canlı tonlarda havluları bir arada kullanarak çabuk etki yaratmanız mümkün.

8. Ekstra depolama alanı

Banyonun karışık ve düzensiz görünümünü önlemek için depolama ünitelerinden faydalanabilirsiniz. Örneğin etnik desenlerdeki hazır sepetlerle hem fazlalıkları toplayabilir, hem de şık bir odak noktası yaratabilirisniz. Yerde yeterli alanınız yoksa duvar alanını kullanarak kapaklı raf ünitelerinden faydalanabilirsiniz.

9. Zemine ilk yardım
Banyo zeminini sökmeden mekanda yarattığı etkiyi değiştirmek mümkün. Nasıl mı? Banyo halılarıyla. Zeminde kullanacağınız açık renk, mekanın daha ferah ve geniş görünmesini, canlı renklerse daha dinamik bir atmosfer yaratmanızı sağlayacaktır.

10. Armatürlerde değişim zamanı

Dış başlığı, musluk ve bataryaları değiştirebilirsiniz. Son zamanlarda üretilen koleksiyonlarda retro, provans, modern gibi pek çok stil alternatifi bulunan banyo armatürleriyle mekanınızda dilediğiniz etkiyi yaratmanız mümkün. Banyo armatürlerini değiştirme işlemini kendiniz de yapabilirsiniz.