Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır?
Bu haplar ağızdan alınır ve kadının yumurta üretmesini önler. Kadın yumurta yapmadığı müddetçe dölyoluna veya Fallop tüplerine ne kadar meni girerse girsin kadının gebe kalması olanaksızdır.

Bu haplar ne derece emniyetlidir?
Doktorun tavsiye ettiği şekilde alındıkları taktirde yüzde yüz emniyetlidirler.

Haplar hangi zamanlarda alınmalıdır?
a. Adet başladığından beş gün sonra birinci hap alınmalıdır.

b. Bundan sonra yirmi ila yirmi iki gün süreyle günde bir hap alınmalıdır.

c. Haplar daima günün aynı saatinde alınmalıdır.

d. Yirminci ya da yirmi ikinci günden sonra hap alınmaz ve kadın genellikle iki ile dört gün arasında gelecek olan adetini bekler.

e. Yeniden adet geldikten beş gün sonra kadın günde bir hap almaya yirmi gün devam eder. Bu devire her ay devam edilir.

Hap yoluyla doğum kontrol sistemine başvurulmadan önce doktora müracaat etmeli midir?
Muhakkak surette. Doktor kadını tam bir fiziki muayeneden geçirdikten sonra ancak doğumdoğum kontrol haplarının hepsi de mükemmel olan bir çok çeşitleri bulunmaktadır ve doktor söz konusu kadına en kontrol hapları almasını tavsiye edebilir. Üstelik uygun olanını tavsiye edecektir.

Doğum kontrol haplarının öteki metotlara göre ne gibi avantajları vardır?
Hapları kullananlar bunun en iyi doğum kontrol metodu olarak kabul etmektedirler. Bu metotla cinsel ilişkiden önce ön hazırlamalar veya duraklamalara lüzum görülmemektedir. Yine ilişkiden sonra diafram çıkarma veya duş gibi ilişki sonrası uğraşlara ihtiyaç göstermemektedir. Temas durumları tamamen tabii olmakta ve diaframla temas, yapışkan pelte ve kremlerle bulaşma ya da prezervatifle uğraşma gibi rahatsızlıklarıı bulunmamaktadır. Ayrıca temastan sonra bir kadınkremde olduğu gibi yataktan çıkıp temizlenmesine gerek yoktur. Bundan başka da bazı doğum kontrol maddelerinin ifraz ettiği koku da hap yoluyla cinsel temas yapanları rahatsız etmemektedir.

Bir kadın kontrol hapları aldığı zamanlarda kanamaya veya akıntıya maruz kalırsa bu neyi gösterir?
Bu gibi "zamansız kanamalar" ancak bu ilaçtan fazla dozaj alınması gerektiğini gösterir. Doğum kontrolünün emniyetini hiçbir şekilde değiştirmez.

Doğum kontrol hapları almaktan komplikasyonlar meydana gelebilir mi?
Evet ama, kadınların büyük bir çoğunluğunda herhangi bir komplikasyon meydana gelmemektedir. Bu komplikasyonların bazıları baş ağrıları, bulantı, şişkinlik duyusu ve hafif şişmanlama halinde belirmektedir. Bazı nadir hallerde hapların uzun süre kullanılmasından bir kalp sektesi veya amboliye rastlanmaktadır. İkinci durum genellikle çok şişkin varisli damarları veya filebitleri olan kadınlarda görülmektedir. Ayrıca yine bazı hallerde yüksek kan basıncı olabilmektedir.

Doğum kontrol hapı alan bazı kadınlarda göğüs şişkinliği görülür mü?
Evet. Bu bazı kadınlarda görülür, fakat bu belirti birkaç ay içerisinde büyük ölçüde azalır veya tamamen ortadan kalkar.

Doğum kontrol hapları filebit'e neden olabilir mi?
Doğum kontrol hapları normal bir kadında filebit'e (ayaktaki damarların iltihaplanması) neden olmazlar. Ancak bir kadında belirli varisli damarları varsa veya önceden filebit'e yakalanmışsa doğum kontrol hapları almaması doğru olur.

Doğum kontrol haplarını alan bir kadının, hapları almayı bıraktıktan sonra gebe kalmasına şimdiye kadar almış olduğu haplar önler mi?
Haplar alınmadığı taktirde alınmadıkları her ay içerisinde bir kadın gebe kalabilir. Üstelik bazı kadın hastalıkları uzmanlarının kanısına göre doğum kontrol hapları almış olan ve bunları sonradan bırakan bir kadının gebe kalma oranı, hapları almayan bir kadından daha fazladır.