Bu analtım sayesinde normal resimlere yağmur yağdırıp istediğiniz gibi yıldırım efekleri verip resimlerinizi çok daha ilgi çekici ve çarpıcı hale getirebilirsiniz...

Resmimizin ilk hali:


424 - Yıldırım Düşürüp ,Yağmur Yağdırmak (Resimli Anlatım)

1-) Öncelikle bir resim alıyoruz. CTRL-u yapıp değerleri giriyoruz.Size kalmış,

425 - Yıldırım Düşürüp ,Yağmur Yağdırmak (Resimli Anlatım)

2-) Ardından yeni bir layer oluşturun.Adını yıldırım koyun.Filter-render clouds ardından filter render Different clouds.Ctrl+i yapın( inverse yapın).Mode screen olsun.Ardından Ctrl+L yapın ortadaki kutucuğa 0,1 değeri girin.Eğer istemediğiniz yıldırım fazlaları çıkarsa opacity değeri düşük tutarak silgiyle silebilirsiniz.

426 - Yıldırım Düşürüp ,Yağmur Yağdırmak (Resimli Anlatım)

3-) Şimdi sıra geldi yağmur efekti yapmaya.Yeni bir layer oluşturun
Filter-render clouds,Filter-noise-add noise.

Değer aşağıdaki gibi.

427 - Yıldırım Düşürüp ,Yağmur Yağdırmak (Resimli Anlatım)

Ardından filter-blur-motion blur değerler Angle 45 distance 14 olacak. Ctrl+L yapın ilk kareye 135 değerini girin.Mode screen olsun..

428 - Yıldırım Düşürüp ,Yağmur Yağdırmak (Resimli Anlatım)

4-) Evet şimdi yağmuru oluşturduk.Yağmur yağmasını oluşturmak için 3. adımı 3 kere daha yapın.Toplam 4 tane yağmur layerimiz olsun.

5-) Yıldırım ve yağmur layerlerinin yanındaki gözleri kaldırın ve ctrl+shift+m yparak imageready'e geçin.Duplicate edin.Ardında Tween yapın.Şekildeki gibi yapın.

429 - Yıldırım Düşürüp ,Yağmur Yağdırmak (Resimli Anlatım)

6-) Şimdi sıra geldi yağmur layerlerini yerleştirmeye.Burası önemli,Her yağmur layeri sırasıyla görünmeli.1.Karede 1.Yağmur layeri,2.karede 2. yağmur layeri...Diğer yağmur layerleri kapalı olmalı.. Sonra tekrar sıra ile yerleştirin.6.Kareye gelin burada yıldırım layerini sadece bu karede aktif yapın.Ardından Save optimized yapın kaydedin.İşte sonuç.Buraya aktarmak için boyutu küçültmek zorunda kaldım.Frame sayısını düşürdüm.Frame saysını artırarak daha güzel sonuçlar çıkıyo.