Üreme sistemi+boşaltım sistemi ürogenital sistem adını alır. Erkekegamete sperm(n)i disi gamete yumurta(n) adı verilir. Hayvanlarda üç sekilde üreme-gelisme görülür:


Hayvanlarda Üreme ve Gelişme

1.Vivipar
Iç döllenme ve iç gelisme yapan canlilardir (memeliler)

2.Ovipar:
Iç döllenme yaparlar fakat gelisme kabuklu yumurta içerisinde olur. (kuslar, bazi sürüngenler)

3.Ovovivipar:
Gelisme ana vücudunda ve yumurta içerisinde olur. Belli bir süre sonra canlı yumurtayı ve ana vücudunu terk eder ve doguyormus gibi gözükür. (bazi sürüngenler ve bazi baliklar)

İç Döllenme
Kara hayvanlarında görülür. Döllenme disinin vücudu içinde olur. Bu nedenle az sayıdaki üreme hücresi tür sürekliligi için yeterlidir. Bazı canlılar Suda yasamalarına karşın, yavru sayısını koruyabilmek için iç döllenme yapabilirler (köpek baligi, lepistes)

Baskalaşım(metamorfoz)
Çok yumurta olusturan bazi canlilarda yumurta içindeki besin maddesi (vitellüs) çok az oldugundan embriyo gelisimini tamamlamadan yumuirta larva halinde çikar, disarida geliserek ergin birey halini alir. Bu olaya metamorfoz denir. Kurbagalarda görülür.

Balık ve Kurbagalarda Üreme
Dis döllenme görülür, yumurtalarında kabuk olusmaz. Disilerde yumurtalıkta olusan Müller kanalı yardımıyla kloak tan dışarı atılır.. Erkeklerde ise testislerde olusan spermler Wolf kanali yardımı ile kloaktan dışarı atılır. Wolf kanali,hem spermleri hem de bosaltım maddelerini taşır.

Sürüngen ve Kuslarda Üreme
Iç döllenme dıs gelisme görülür. Embriyo gelisimini yumurta içinde tamamlar. Bazı yılan türlerinde farklılık görülebilir. Erkeklerde wolf kanali yalnız spermleri taşır. Bosaltım maddeleri ise ayrı bir kanal ile kloak tan dışarı atılır. Sürüngen ve kus yumurtasındaki embriyonik örtüler:

1.Kabuk
Yumurtayi kurakliga, bakterilere karsi korur.O2 ve CO2 alisverisini saglar.

2Koryon
Embriyoyu korur ve Gaz alisverisine imkan saglar.

3.Amniyon kesesi
Embriyoyu basinca ve sicaklik degisimlerine karsi korur. Içindeki sivi hareket serbestligi saglar.

4.Allantoyis
Embriyonun artik maddelerni toplar, memelilerde körelmistir.

5.Vitellüs kesesi
Embriyonun besin maddesinin bulundugu kesedir. Memelilerde yoktur.

Memelilerde üreme
Iç döllenme, iç gelisme gözlenir. Gagali ve keseli memeliler de yavru gelisimini ana vücudu içinde gerçeklestirir, besini yumurtadan alir. Plasentali memelilerde, emriyo disinin uterusu(döl yatagı) içinde gelisir. Vitellüs yeterli olmadigindan beslenme, plasenta adi verilen özel bir yapi araciligi ile anne kanindan karsilanir.

Plasenta
Koryon uzantilari ile, uzantilarin uterusa degdigi bölge plasentayi olusturur. Plasenta, embriyoya besin ve O2 saglar, CO2 ve diger artik maddelerin anne kanina geçmesine yardimci olur. Amniyon zarinin kenarlarinin birlesmesi ile olusan GÖBEK BAGI embriyo ile plasenta arasinda baglantiyi olusturur. Içinde kan damarlari bulunur.