82 - Gelinliğinizi Vücut Tipinize Göre Seçin


Vücut tipinize göre seçin!
Her genç kız, ''rüya gibi'' bir gelinliğin içinde ''masal prenseslerini'' andırmayı hayal eder...

Modacılar, gelinlik seçerken önem verilmesi gereken ilk kuralı, gelinliğin kişiye özel olması ve vücut tipine uygun seçilmesi şeklinde özetlese de, tercihler biraz da ait olunan topluma göre değişiyor. Dünyanın önde gelen gelinlik üretim merkezlerinden biri olan İzmir'de gelinlik tasarımcıları, Arapların en çok ''gösterişli'', Avrupalıların ''sade'', Türklerin ''ikisinin ortası'' gelinlikleri tercih ettiğini söylüyor.


1986 yıldır tekstil sektöründe faaliyet gösteren, Relactive ve Gelin Moda markalarını bünyesinde bulunduran Yörek Tekstil AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Emre Yörek, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın farklı kültürlerindeki insanların farklı tarz gelinlikleri tercih ettiğini söyledi.


''Türk gelinlikleri''nin dünyada önemli isim yaptığını, İzmir'in de ülkenin en önemli gelinlik tasarım ve üretim merkezi olduğunu ifade eden Yörek, ''İzmir, Türkiye'deki gelinlik ihtiyacının yüzde 70'ini karşılıyor. Ciddi bir ihracat da gerçekleştiriyor. Dünyada ilk üçün, dördün içinde'' dedi.

Yörek, üretimlerinin yüzde 30'unu ihraç ederek, yıllık 8-9 bin adet gelinliği yurt dışına sattıklarını belirterek, ''Bu seneye kadar en çok Avrupa ülkelerine ihracat yapıyorduk. Son If Wedding Fashion Fuarında Arap ülkeleriyle daha fazla çalışmaya başladık ve bu yıl Arap ülkeleri arttı. Yüzde 60-70'ini İran, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai, Sudan gibi ülkelere ihraç ediyoruz'' dedi.

Son dönemde geniş bir trend paleti ve farklı çizgiler aynı çatı altında buluşsa da tercihleri en çok ait olunan kültürün belirlediğini dile getiren Yörek, ''Arap gelinleri biraz daha gösterişli, taşlı, kabarık, sadelikten uzak gelinlikleri tercih ediyorlar. Avrupa sadeliği tercih ediyor. Türkler ise ikisinin ortası'' diye konuştu.

Emre Yörek, bu senenin gelinlik modasına ilişkin de şu bilgileri verdi:

''Gelinlik deyince önce beyaz ve kabarık düşünülüyor, ama bu sene tül etekler, Swarovski taşlar, Fransız danteller, kabarıklar var, bunun yanında balık model dediğimiz üstü oturan, eteğe doğru açılan modeller moda. Özellikle krem, kırık beyaz rengi birinci tercih. Süt beyaz geri planda kaldı biraz. Yeni jenerasyon yeni modellere daha çabuk adapte oluyor. Ama yine de taşlarla süslü gelinlikler isteniyor. Taftanın türleri, türlerin değişik versiyonları var, renkler daha koyulaştı, etekler kabarık olsa da daha kuyruklu.

Duvaklara gelince, genellikle orta ve uzun boy, dantel kenarlı, taşlarla süslü duvaklar tercih ediliyor.''

Gelinliklerin fiyat aralığının sorulması üzerine Yörek, taş, dantel kullanılmayan gelinliklerin bin 200 liradan başladığını, kuyruğuna, kumaş kalitesi, miktarı ve kullanılan aksesuara göre 5 bin liraya kadar çıktığını söyledi.

Emre Yörek, en fazla 2 bin, 2 bin 500 lira aralığında gelinliklerin satıldığını bildirdi.

Geçen yıl ekonomik krizden gelinlik sektörünün de etkilendiğini vurgulayan Yörek, ''Bu sene toparlandı, insanlar alıştı, bir şekilde bu bütçeyi ayırıyorlar. Bunu biraz kıssalar da. Geçen seneden çok daha iyi bu sene. Yüzde 40-50 artış oldu'' diye konuştu.

''SUNUCU ÖZLEM YILDIZ'IN GELİNLİĞİNİN AYNISINI İSTEYENLER OLUYOR''

Gelinlik üretimi ve satışı yapan Abiyeci markasının Mağaza Sorumlusu Rüya Şengül de 2010 yılında genelde Swarovski taşlar ve dantel ağırlıkta olmak üzere, geniş bir yelpazede seçeneklerin bulunduğunu, ipek taftalar, drapeli modellerin revaçta olduğunu kaydederek, ''Kreme doğru kayış var, özellikle cappucino renkler sevildi'' dedi.

Şengül, modellerin gelin adaylarının tercihine göre değiştiğini, en çok bele kadar vücuda oturan modellerin tercih edildiğini belirterek, ''Modelleri gelinler de belirliyor, internetten, dergi ve gazetelerden örneklerle, ünlülerin giydiği gelinliklerin fotoğraflarıyla geliyorlar. Mesela sunucu Özlem Yıldız'ın gelinlik modelini görüp ''bunun aynısını diker misiniz'' şeklinde gelenler oldu'' diye konuştu.

İzmir gelinlik sektörünün İtalya, Hollanda, Almanya gibi Avrupa ülkelerinin yanında son dönemde yaygın olarak Arap ülkelerine ihracat yaptıklarını dile getiren Şengül, ''Ticaret de zaten o yöne doğru kaydı son dönemde'' dedi.

Arapların gelinlik modasına bakışının ''biraz farklı'' olduğunu ifade eden Şengül, ''Abartıyı çok seviyorlar. Üzerindeki taşlar, ülkesine göre transparan çalışmalar istiyorlar'' şeklinde konuştu.

''DAMATLIKLARDA TREND İTALYAN STİLİ''

Erkek giyiminde faaliyet gösteren Baggi firmasının Mağaza Müdürü Ozan Cambaz, damatlıklarda trendin İtalya'yı gösterdiğini belirterek, ''Kesimler İtalyan kesimi. Slim-fit kalıplar, gelinlikle daha fazla uyum sağlayan parlak, saten kumaşlar var. Renkler en çok füme siyah, krem ve beyaz. Renk tercihleri daha çok yöreye göre değişiyor''dedi.

Damatlıklarda kravat ve papyonun yerini fuların aldığını aktaran Cambaz, gömlekte parlak kumaşların moda olduğunu söyledi. Cambaz, damat ayakkabısında ise ruganların ön planda olduğunu, en çok siyah rengin tercih edildiğini dile getirdi.

Damatlık için gelinlikler kadar büyük bütçe gerektirmediğini ifade eden Cambaz, tam set damatlık takımın 250-450 lira arasında değiştiğini bildirdi.

VÜCUT TİPLERİNE GÖRE ''DOĞRU'' GELİNLİK TERCİHLERİ

Moda tasarımcılarına göre düğünün en önemli detayı olan gelinliği seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle sıralanıyor:

Narin yapılılar: İnce kılıf şeklinde, beden boyunca çok ince bir çizgi halinde uzanan veya kılıf modeli veya omuzlardan dikey olarak inen ve çok geniş bir eteği olan ''A'' şeklindeki gelinlikleri tercih etmeli. Kabarık, hacimli gelinlikler narin yapılıları ''kaplamış'' gibi görüneceği için uzak durulmalı.

Kemikli vücut tipleri: Gelinlikler arasında en geleneksel olanını, yani bedeni tam olarak saran uzun etekten oluşan ''kabarık'' modelleri seçmeli. Bu model, vücudu ''balerin'' gibi gösteriyor ve siluetin dengeli olmasını sağlıyor. Beden boyunca çok ince bir çizgi halinde uzanan kılıf modeller de kemikli vücut tipleri için uygun.

Kilolular: Tercihlerini bedenin kilolu alt kısımlarını saklayacak şekilde şeritsiz kabarık gelinliklerden yana kullanmalı. Kilolu gelin adayları ''V'' modellerinden sakınmalı.

Hafif toplu gelinler: Göğüs çevresinden bel çizgisine inen ve dar etek modeliyle biten ''kraliyet'' sitilini ya da bedeni tam olarak saran uzun etekli geleneksel modeli seçmeli.

Geniş bedenliler: Omuzları gösterecek modeller ile uzun kollu gelinlikleri tercih edilebilir.

Düşük belli vücut tipindekiler: Omuzlardan dikey olarak inen ve çok geniş bir eteği olan, ''V'' ya da ''A'' şeklindeki ''prenses'' stilini, ya da uzun etekli modelleri tercih edebilir. Kılıf modelleri bu vücut tipine uymuyor.