Name:	cocuk.jpg 
Views:	3867 
Size:	11,2 KB (Kilobyte) 
ID:	11889


Polyo veya çocuk felci de denilen poliomyelit bir viral enfeksiyon hastalığıdır. Virüs ağızdan girer. Kan yoluyla yayılır. Beyin ve omuriliğe yerleşen bu virüs sinir sistemine çok zarar verir ve felce neden olur. Çocuk felci bulaşıcıdır. Çocuk felci virüsü Picornaviridae ailesindendir. 25-30 nanometre boyutundadır. Genetik materyali RNA'dan oluşur.

Belirtileri:
Bu hastalığın belirtileri ateş ve baş ağrısı, boyun ve bel tutulması, adale zayıflığı, yutmada zorluktur.

Gidişi:
Bu hastalık önemsiz bir rahatsızlıkmış gibi ortaya çıkar. Daha sonra felç yapan paralitik tipine dönüşür. Paralitik polyo virüsün merkezi sinir sistemimize girip oradan adale faaliyetlerini yöneten beyin sapına geçmesiyle ortaya çıkar. Polyo genellikle çocuklarda bir hafta içinde yetişen bir hastalıktır. Fakat Paralitik polyo yetişkinlerde de görülür. Derhal tıbbi bakım gerektirir. Bazı kişilerde polyo vakasından yıllar sonra adalelerde ilerleyen zayıflık görülür. Bunun nedeni virüsün yeniden harekete geçmesidir.


Tedavi:
Hastalığın başlangıcında hastayı diğer kimselerden ayırmak ve yatırmak gerekir. Çocuk felcinden korunmak için Salk veya Sabin aşısı yaptırmak gerekir.