Öğün kuralları oluşturulmalı, daima az ve çocuğun yaşına uygun porsiyonlar hazırlanmalı, sofrada sürekli olumsuz yeme davranışlarından bahsetmek yerine günlük olaylardan, çocuğun başarılarından bahsedilmeli, masadaki davranışlarını sık sık övmelisiniz.


İsim:  istahlicocuk.jpg
Görüntüleme: 2198
Büyüklük:  91,7 KB (Kilobyte)


' Her şeyden önce çocuğunuzu sofrada yemek yemesi için zorlamayın. Çocuğun yemesi konusunda ısrarcı olunduğunda çocuk kendisine fazla gelen gıdayı çıkartılabilir.

' Eğer çocuğunuz yemeğini bitirmezse, tatlı-kola-çikolata gibi gıdalar vermemelisiniz. "Tatlı, yemekten sonra yeneceği için, yemek yemediğine göre tatlıyı da doğal olarak yiyemeyeceksin." gibi bir söylem ile çocuğunuza mesaj vermiş olursunuz ve böylece cezalandırma söz konusu olmaz.

' Yemeklerden önce çocukla yürüyüş yapmak, parka gitmek iştahını açabilir ve bağırsak hareketliliğini arttırır. Yemek sırasında renkli tabaklar, bardaklar kullanmak ve yemekleri şekilli sunumlarla hazırlamak çocuğunuzun yemeği iştahla yemesini sağlayabilir.

' Çocuğun tabağına konan yemeğin gözünü korkutmaması için ufak tabaklar kullanın. Yemeği bitirmek, çocuğunuzun ve sizin moralinizi yükseltecek ve çocuğunuz ile olan ilişkinize olumlu yönde etki edecektir.

' Ebeveynlerin sık yaptığı hatalardan bir tanesi de iştahsız çocuklara sürekli süt ve meyve suyu içirmektir. Günde yarım litreden fazla süt tüketimi iştahı kapar, kansızlık ve kabızlık yapar.

' Bazı grup gıdaları tüketmeyen çocuklar için ısrarcı olmak yerine gıdaları farklı şekilde sunarak tükettirebilirsiniz. Burada annenin yaratıcılığı çok önemli, hatta piyasada bulunan çocuklara yönelik hazırlanmış yemek kitaplarından destek alabilirsiniz. Örneğin; peynir yemiyorsa peyniri çorbalara, makarnaya koyabilirsiniz, tost yapabilirsiniz. Sebze yemekte zorlanıyorsa sebzeli köfte, sebzeli makarna verebilirsiniz. Sunum alternatifi bol olabilecek bir diğer besin ise yumurta; yumurtalı ekmek, yumurtalı fasulye, mücver, kadınbudu köfte gibi alternatifler çocuğunuzun yumurta gibi önemli bir gıdayı yiyebilmesini sağlayacaktır.