12 Dev Adam - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

12 Dev Adam

 1. "Ferrari'ye binemeyiz çünkü içine sığamayız"
  Milli basketbolcular Kerem Gönlüm, Ömer Aşık, Semih Erden ve Oğuz Savaş, Dünya Şampiyonası'nın favorileri arasında ABD, İspanya ve Arjantin'i gösteriyor. Kendilerinin de dereceye gireceğine inanıyorlar


  Elif Berköz Ünyay

  En kısası 2.08, en uzunu 2.13 metre boyunda. Gulliver'in devler ülkesindeki halini anlıyorum ve daha yüksek topuklu bir ayakkabı giymediğime pişman oluyorum. Türkiye'de düzenlenecek 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'na geri sayım yapan 12 Dev Adam'dan dört kişi ile buluştuğumdaki ruh halim bu. Kerem Gönlüm, Oğuz Savaş, Ömer Aşık ve Semih Erden ile şampiyonayı, müsabaka tahminlerini, milli takım kamplarını, uzun boylu olmanın hayatlarına etkilerine konuşuyoruz.

  Bu dörtlünün en matrağı ve abisi
  33 yaşındaki Gönlüm, en ağzından kerpetenle laf alınanı Aşık, en "jönü" Erden, en konuşkanı Savaş. Oğuz Savaş ve Semih Erden Şehremini Lisesi'nden sınıf arkadaşı. Hem Milli Takım'da
  hem de Fenerbahçe Ülker'de takım arkadaşı oldular.

  "Ender ve Kerem takımda şakalarıyla nam salan iki isim"
  Ömer Aşık (24)
  -Şampiyonadaki avantajımız taraftar desteği. Kendi ülkemizde oynayacak olmanın bu avantajını iyi kullanmak lazım. Yarı finalden aşağısı başarısızlık demektir. Adım adım yarı finale çıkacağız. Hedef bu.
  -Favori takımlardan biri olan Sırbistan dünya şampiyonasında altın madalyaya kadar gidebilir bence.
  "Howard ile karşılıklı oynamak isterdim"
  -En beğendiğim basketbolcu Dwight Howard bu turnuvaya gelseydi onunla karşılıklı oynamak isterdim.
  -Milli Takım kamplarının en eğlenceli odası Ender Arslan ve Kerem Gönlüm'ünki. Her ikisi de takım arkadaşlarına yaptıkları şakalarla nam salmışlardır.

  "Boyuma göre yatak bulamadım, yaptırdım"
  Oğuz Savaş (23)
  - Şampiyonaya hazırlanırken her gün çift idman yapıyoruz, sabah ve akşam. Çalışma süremiz beş saati buluyor. Milli takım kamplarında sıkı kurallar var. Yatma, kalkma saati belli, telefon kullanımı kısıtlı. Abur cubur yasak. Maç öncesinde karbonhidrat ağırlıklı besleniyoruz. Altyapılarda odalara kontrol baskınları yapılabiliyor ama artık hiçbirimiz çocuk değiliz. Yasaklara uyuyoruz. Formda olmadığınızda hem takıma hem de kendinize zarar verirsiniz çünkü. Beslenmemize dikkat ediyoruz diyorum ama ufak tefek kaçamaklar da yapılıyor. Mesela ben tatlı ve hamburgere düşkünüm. Ama dozunda tüketiyorum.
  -NBA'in yıldızları Türkiye'deki şampiyonaya gelmiyor. Ancak biz iki yıl önce rüya takımına karşı oynamıştık. LeBron James, Dwight Howard, Dwayne Wade, Carlos Boozer, Kobe Byrant... Olimpiyatlarda şampiyon olan bu takıma karşı hazırlık maçı yapmıştık. Büyük bir Tim Duncan hayranıyım. Şampiyonada onunla karşılıklı oynamak isterdim.
  -Daha önceki dünya şampiyonalarında 9'uncu ve 6'ncı olmuştuk. Bu kez derecemiz 6'dan daha iyi olacaktır. Çünkü seyircinin desteği bizi motive edecek. Takım birbirine bağlı, oyuncular arasında problem yok.
  -Türkiye'yi yarıştığı C grubunda iki önemli rakibi var: Rusya ve Yunanistan. Ancak diğer takımlar kağıt üzerinde çok güçlü gözükmese de gevşememek gerek.
  O rahatlık mağlubiyet getirir. Gruptan çıktığımızda ilk turda İspanya ile eşleşirsek bizim için zor olabilir. Amerika ne kadar eksikle de gelse önemli bir tehdit.
  "Kız arkadaşım iyi ki boyum yüzünden çekingen davranmadı"
  -Her basketbolcu gibi ben de iki yıl öncesine
  kadar NBA'de oynama hayali kurardım. Seçmelere katıldım, olmadı. Artık biraz daha mantıklı hayaller kurmaya başladım. Avrupa'da şampiyonluğa oynayan bir takıma transfer olmak gibi...
  -Kendime göre bir yatak bulamadım. Evdeki yatağımı özel olarak yaptırdım. Bazı otellerde duşa girince kafam tavana çarpıyor. Eğilerek duş alıyorum.
  -Kıyafetlerimin birçoğunu Amerika'dan alıyorum ya da internetten sipariş ediyorum. Ayakkabı numaram 50,5. Spor ayakkabı bulabiliyorum ama takım elbisenin altına giyecek ayakkabı yok. Özel yaptırıyorum.
  -Honda Accord kullanıyorum ama içine pek rahat sığdığım söylenemez. Büyük ihtimalle hiçbir zaman Porsche veya Ferrari kullanamam. Çünkü içine sığmam.
  -Kızlar karşılarında 2 metrelik bir adam görünce ilk anda çekiniyor. Beni tanıdıkça korkulacak bir şey olmadığını anlıyorlar. Kız arkadaşım eski voleybolcu. O iyi ki bana karşı çekingen davranmadı!

  "Geceleri masör odasında toplanıp muhabbet ederiz"
  Kerem Gönlüm (33)
  -Futbolda Dünya Kupası'nda Uruguay yarı final oynayabiliyor ama bu tarz bir sürpriz basketbolda yaşanmaz. Ayın 28'inde başlayacak şampiyonanın büyük ihtimalle ilk beşine girecek üç ülke: İspanya, ABD ve Arjantin.
  -Şampiyonanın favori takımlarından biriyiz. Bizim grubumuzda yer alan Rusya ve Yunanistan ile karşı karşıya gelmek çok büyük bir dezavantaj değil. İleri gitmek istiyorsak zaten onları yenmemiz gerek.
  -Diğer milli takım kamplarını bilmem ama bizimkini Nazi kampına benzetmek doğru olmaz. Ender Arslan ekibin en esprilisidir. Arslan benim oda arkadaşım aynı zamanda. Oyuncular masör odasında toplanıp sohbet ederiz. En geniş oda o çünkü. Gece muhabbetleri eğlenceli geçer.
  -İki yıl önce LeBron James ve Kobe Byrant ile oynama şansını yakaladık.
  Çok heyecan vericiydi. Keşke bu şampiyonaya da gelselerdi.
  -Türkiye'nin erkeklerdeki boy ortalaması 1.75 civarı. Bizim takımın boyları 2.08-2.14 arasında. Çok şükür ki sporcuyuz ve iyi para kazanıyoruz. Böylece boyumuza uygun olarak özel bir şeyler yaptırabiliyoruz. Mesela yatak. Gençken toplu taşıma araçlarında sorun yaşardım. Ayakta durunca başım tavana değiyordu. Ben de gidip merdivenlere oturuyordum.
  -Kıyafetlerimizi genellikle yurtdışından alıyoruz. Boyu uzunlar için çok alternatif var çünkü. Gömlek, pantolon gibi kıyafetleri terzilere diktiriyoruz.
  -Boyumla ters orantılı "babyface" bir suratım olduğu için kadınlara sempatik geliyorum. Eşim de beni böyle beğendi.

  "Boyum 2.11. 1.60'lık bir kızla da çıktım"
  Semih Erden (24)
  - Şampiyonanın altın madalyaya oynayacak takımları ABD ve Arjantin. Ancak ABD'nin yıldızları ya sakatlar ya da gelmek istemiyorlar. Dünya Şampiyonası şaşırtıcı sonuçlara da ev sahipliği yapabilir. Bizse ilk beşe girmek için çalışacağız.
  -Çocukken boyumdan ötürü sıkıntı çektiğim anlar oldu. "Aa boya bak, amma da uzun" derlerdi beni görünce. Şimdi o uzunluk para kazandırıyor.
  -Okul yıllarımda hep en arka sıraya mahkumdum ama ben halimden çok memnundum. Arka sıranın muhabbeti bitmez. Ben basketbol antrenmanlarından çıkıp geldiğim için okulda hep yorgun oluyordum. Kestirsem bile hoca fark etmezdi. Önde olan sözlüye kalkardı, ben kurtarırdım.
  "Ölçülerime uygun kıyafetleri İtalyan markalarında buluyorum"
  -Hızı severim. İçinde uzun boy biraz rahatsız edici olsa da spor arabaya biniyorum. Ölçülerime uygun kıyafetleri İtalyan markalarında buluyorum. Gömleklerimi özel diktiriyorum.
  -2.11'lik boyum ilk anda kızların gözünü korkutuyor. Sonra benim de normal biri olduğumu fark ediyorlar. Aslında kızlarla aramızdaki en büyük sorun boy farkı değil. Mesela ben 1.60'lik bir kızla da çıktım. Kızlar genelde kamplardan ötürü fazla görüşememekten yakınıyorlar.

  Güncelleme : 2010-08-19
 2. 2010-08-19 #2
  devenin de boyu uzun atın peşinden gider...İt ölür kervan yürür...ölmeyi bilene ülkücü şarkıyı söyleyene şarkıcı denir.En güzel türküyi de İsmail Türüt söylemiş .40 tan sonra sevdaluk

  Okunma: 2956 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -