Yaşamın idame ettirilmesi için enerjiye gereksinim vardır. Gerekli olan enerji de tüm besin gruplarının tüketilmesiyle karşılanabilir. İşte bu sistemin işleyişi yeterli ve dengeli beslenme ile sağlanabilir. Sağlıklı olabilmenin öncelikli kuralı besin gruplarının hepsinden yeterli ölçülerde tüketilmesidir. Tek bir besin grubuyla beslenme şekli çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilen dengesiz beslenme şeklidir.Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

Dengesiz ve yetersiz beslenme şekliyle gelişen beslenme bozukluğu bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalıklara karşı savunmasızlığa sebep olur. vitamin ihtiyacını karşılamak için doğal ortamlarda ve şekilde yetiştirilmiş meyve ve sebzelerden gerektiğince tüketilmeli. Yalnız artık üreticilerin uyguladıkları yöntemler sayesinde meyve ve sebzelerden gerekli olan vitamin ve mineraller ne yazık ki alınamamaktadır.

Günümüzde hem üretim koşulları hem de modern yaşam tarzı ile gelişen beslenme bozuklukları doğal besin takviyeleri ile giderilebilir. Besin takviyeleri sağlıklı beslenmede yardımcı olmakla birlikte uygulanan çok yönlü diyetlerde de verim elde edilmesini sağlayabiliyor.

Besin takviyeleri, yetersiz ve dengesiz beslenmeyle oluşan vücudun gereksinimlerindeki eksiklikleri giderebilir, hastalıklara karşı direnç sağlayabilir, bu sayede kişinin hayat kalitesi yükseltilmiş olur.