Ramazan Orucuna Nasıl Niyet Edilir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Ramazan Orucuna Nasıl Niyet Edilir?

  1. Bütün ibadetlerde olduğu gibi Oruca niyet etmekte şarttır. Oruç çeşitlerinden hangisi tutulmak istenirse istensin (farz, vacip, nafile oruç vb.) niyet edilmesi gerekir. Niyet edilmeden akşama kadar aç durmak oruç yerine geçmez. Kalben yapılan niyetler yeterlidir. Kalben yapılan niyeti dil ile ifade etmek ise menduptur.


    Ramazan orucu için niyet; Niyet ettim Allah rızası için yarınki Ramazan orucunu tutmaya şeklinde yapılması en efdal olanıdır. Bunun yanında bir kişi hiç gün belirlemeden Niyet ettim oruç tutmaya dese bu niyet şeklide caizdir. Ramazan ayı girdikten sonra farz olan oruç dışında hiçbir oruca niyet edilmez. Edilse dahi Ramazan orucuna sayılır. Çünkü farz olan Ramazan orucun vaktinde aynı anda bir başka oruca niyet edilemez. Alimlerin ortak görüşüne göre Ramazan ayında tutacağımız her bir oruç için ayrı niyet etmemiz gerekmektedir.


    Ramazan ayında tutulamayan oruçlar başka bir vakitte tutulacak olursa Niyet ettim Allah Rızası için kazaya bıraktığım Orucu tutmaya diye niyet edilebilir. Ancak yine bir kişi sadece Kazaya kalan oruca diye niyet ederse buda caizdir.

    Güncelleme : 2017-05-26
  Okunma: 2092 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -