Göz Kuruluğuna Neden Olan Faktörler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Göz Kuruluğuna Neden Olan Faktörler

 1. Gözyaşı, gözün sağlıklı kalmasını ve göz kırpma hareketinin mükemmel yapılabilmesini sağlıyor. Gözyaşı, göz yüzeyinin her zaman kaygan ve nemli tutulmasına imkan tanıyor.

  Böylece hem görme kalitesi artıyor hem de içerdiği doğal antibiyotikler ile gözün enfeksiyonlardan korunmasını sağlıyor. Sema Hastanesi Göz hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Aydın Yıldırım gözyaşı olmamasının kuru göz olarak bilinen göz problemine yol açtığını belirtti. Göz kuruluğunun belirtilerini şöyle sıraladı.

  Göz Kuruluğuna Neden Olan Faktörler

  Gözlerinizde batma, yanma veya kaşıntı hissi Gözlerinizde yabancı bir madde bulunduğu hissi Gözlerinizin içinde veya çevresinde ip gibi çapaklanma Gözlerinizin duman veya rüzgardan ötürü tahrişinde artış Uzun süre boyunca bir şey okuduktan sonra göz yorgunluğu Kontak lens takmada zorluk.

  Göz kuruluğunun birçok sebebi olduğunu vurgulayan Dr. Yıldırım, yaş ilerlemesiyle gözyaşı üretiminin azaldığını söyledi. Kullanılan pek çok ilaç da göz kuruluğuna sebep olabiliyor. Ayrıca klimalı ortamda çalışan ve bilgisayar kullanan kişilerde göz kuruluğuna daha çok ortaya çıkabiliyor. menopoz dönemindeki bayanlarda da daha çok görülüyor.

  Göz kuruluğuna sebep olan faktörler

  -İleri yaş
  -Sigara kullanımı ya da sigara içilen ortamlarda bulunma
  -Kontak lensler
  -Kullanılan ilaçlar
  -Uzun süre bilgisayar kullanmak
  -Bazı hastalıklar (romatizma, diyabet, kalp rahatsızlıkları)
  -Çevresel faktörler ( sıcak hava, nemsiz ortamlar, yüksek yerler)

  Suni gözyaşı kullanımının kuru göz hastalığının başlıca tedavi yöntemi olduğunu söyleyen Dr. Yıldırım, ilerleyen durumlarda gözyaşı kanallarına tıkaç yerleştirilmesinin de gerekebileceğini belirtiyor.

  Göz Kuruluğuna Neden Olan Faktörler 1

  Opr. Dr. Aydın Yıldırım, göz kuruluğunu önlemek için şu tavsiyelerde bulundu Gözlerinize havaSaç kurutma makinelerini, otomobil radyatörlerini, klimaları veya pervaneleri gözlerinize doğrultmayın üflenmesinden kaçının.

  Rüzgarlı günlerde gözlük takın, yüzerken de yüzücü gözlüğü kullanın. Evinizdeki nem oranını yüzde 30 ila yüzde 50 arasında tutun. Kışın kullanılabilecek bir nemlendirici içerinin kuru havasına nem katabilir.

  Göz kırpmayı unutmayın. bilinçli bir biçimde, tekrar tekrar göz kırpmak kendi gözyaşınızın daha eşit olarak dağıtılmasına yardımcı olabilir Gözlerinizi ovmaktan kaçının. Gözlerinizi ovarak daha fazla tahriş edebilirsiniz.


  Güncelleme : 2017-11-12

Konu Etiketleri

göz kuruluğu baş ağrısı yapar mı, göz kuruluğu geçer mi, göz kuruluğu nasıl tedavi edilir, göz kuruluğu tedavi edilmezse ne olur, göz kuruluğunun zararları

  Okunma: 1912 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -