Botoks Nedir, Nasıl Uygulanır, Maliyeti Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Botoks Nedir, Nasıl Uygulanır, Maliyeti Nedir?

 1. Yaşlanma, stres, güneş etkileri, sigara, hava kirliliği, menopoz gibi daha pek çok faktör hücre düzeyinde serbest radikallerin üretimini hızlandırarak ciltteki kırışıklıkları arttırmaktadır. Yaşlanma kaçınılmazdır, ama etkilerini azaltmak ve geciktirmek kişilerin kendi elindedir.


  Botoks nedir?

  Botoks; "Clostridium botulinum" isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Bu protein, aslında çok uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Kırışıklıkları gidermek amacıyla ise 10 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir.

  Botox; orta ve derin kırışıklıkları gidermede cerrahi olmayan, kozmetik bir ürün olarak kabul edilmektedir.

  2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç yönetimi Kurumu (FDA) tarafından kozmetik kullanımına onay verilmiştir. Şu ana kadar yalnızca ABD'de bir milyon uygulama yapılmıştır.

  Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Topluluğu tarafından ise Botoks, 2202 ve 2003 yıllarında hekimlerin uyguladığı cerrahi ve cerrahi olmayan kozmetik işlemler içinde en popüleri olarak değerlendirilmiştir.

  Hangi durumlarda botox kullanılır?

  Nörolojide spastik kas problemlerinin giderilmesinde ve şaşılık gibi göz hastalıklarının tedavilerinde yıllardır uygulanmaktadır.

  Kozmetik dermatolojide ise özellikle cilt kırışıklıklarının azaltılması ile bazı kişilerde daha sık olarak görülebilen aşırı terlemenin (hiperhidrosis) giderilmesi amaçları ile kullanılmaktadır.

  Botox nasıl etki eder?

  Deride cilt kırışıklıklarına sebep olan neden; cilt altındaki ince kasların kasılmalarıdır. Botox, enjeksiyon yapılan bölgedeki sinirlerdeki geçişi bloke edip "kas kasılmasını engelleyerek" buradaki derinin gerginliğini sağlar.

  Botox kimlere uygulanabilir?
  18-65 yaş arası herkese uygulanabilir. Özellikle yüz ve boyundaki kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Gebe ve emzirenlerde ise uygulanması önerilmez.

  Botoks nasıl uygulanır?

  Kişinin kas yapısı göz önüne alınarak belirlenen kırışıklık noktalarına çok ince uçlu iğnelerle küçük dozlarda enjeksiyon yapılarak uygulanır.

  İşlem öncesinde lokal anestezik bir krem sürülebilir. İşlem genelde 10-15 dakika sürer ve uygulama sırasında ağrı hiç olmaz veya çok az hissedilebilir.

  İlaç, yalnızca enjekte edilen bölgede etkilidir genel dolaşıma karışmaz.

  Uygulamadan sonra iki-üç hafta içinde beklenilen etkisi başlar.

  Botoks en sık hangi bölgelere uygulanır?

  Boyundaki yatay çizgilerin ve dikey bantların tedavisi, alt dudak ile çene arasındaki yatay çizgi, iki kaş arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgiler, alın bölgesindeki yatay çizgiler, her iki kaş yan taraflarının yukarı kaldırılması gibi kırışıklıkların oluştuğu bütün noktalarda uygulanabilir.

  Botoks sonrası hasta ne zaman normal aktivitesine döner?
  Hasta enjeksiyon sonrası normal aktivitesine hemen dönebilir.

  Botoksun etki süresi ne kadar devam eder?

  Botox uygulaması ortalama olarak 4-6 aylık bir düzelme sağlar. Uygulama sayısı arttıkça, bu süre 12 aya kadar uzayabilir.

  Uygulamanın etkisi geçtikten sonra ise kırışıklıklar tekrar eski haline döner veya cilt eskiye göre daha iyi bir görünüm kazanır. (Aşağıdaki resimlerde botoks öncesi ve sonrası dönemdeki ciltteki görünüm izlenmektedir)

  Botox uygulamasının riskleri nelerdir?
  Bu konuda eğitim almış uzman kişiler tarafından uygulandığında işlemin riskleri yok denecek kadar azdır.

  Uygulama sonrasında geçici olarak baş ağrısı, grip benzeri şikayetler ile bazen de uygulama bölgesinde hafif kızarıklık veya morarmalar olabilir.

  İşlemin maliyeti nedir?
  İşlemin maliyeti yapılacak bölge genişliğine ve periyodik tekrarına göre değişir. Bilgilendirme amaçlı, ücretsiz bir muayene ve ön görüşme için kliniğimizden Uzman Dermatoloğumuz Şale Hanım için randevu isteminde bulunabilirsiniz. Tel: 0(312) 426 85 25

  HİPERHİDROSİS NEDİR?

  Botox tedavisinin kozmetik dermatolojide kullanımının diğer bir alanı da literatürde hiperhidrosis olarak tabir edilen "aşırı terlemeler"dir.

  Hiperhidrosis; anormal ter ve ısı kaybının olduğu genetik bir durumdur. Hem kadın hem de erkeklerde sosyal yaşamı etkileyebilecek ölçüde rahatsızlık oluşturabilir.

  En sıklıkla el içi, ayak tabanı veya koltuk altı bölgesinin aşırı terlemesidir. Hastaların sosyal ve profesyonel hayatında önemli bir problemdir. Botoks bu aşırı terlemeleri önlemede mükemmel bir tedavi sağlar.

  (Yandaki resimde insanda aşırı terleyen bölgeler gösterilmektedir)

  Botox terleme üzerine nasıl etki eder?

  Botox ter bezlerine giden sinir uyarısının engellenmesiyle etki eder.

  Uygulama nasıl yapılır?

  Bu problemin çözümünde aşırı terlemenin olduğu bölgeler tespit edilerek, cilde ince iğnelerle küçük dozlarda botox enjeksiyonu yapılır.

  İşlem süresi uygulanan bölgeye göre 15-45 dakika arasında değişmektedir.

  Tedaviyi takiben 1 hafta içinde etki başlar ve etki genelde 9 aydan uzun bir süre devam eder.


 2. 2010-06-19 #2
  ya mrb bişey sorcam herkes farklı bşey yazıyo etki sürei 4 -6-8-1 sene hangiis bi kesin bilgi yazarsanız sevinrim yani herkes sevinir bide

  Okunma: 8575 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -