Göz tembelliği çocukluğun erken döneminde sağlıklı görmenin sağlanamamasıyla oluşan bir durumdur. Bir göz iyi görürken diğerinin aynı seviyede görmemesi durumuna göz tembelliği adı verilir.

Göz tembelliği, genellikle tek gözde görülür. Erken tanı konması amacıyla ailelerin bu durum hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Gözler ne zaman kontrol edilmelidir?

Tüm çocuklar 6 aylık olana kadar en az 1 defa çocuk doktoru tarafından muayene edilmelidir. Çocuk doktoru muayenesi normalse 2 yaşına kadar göz doktoru kontrolünden geçmiş olmalıdır.

Göz tembelliği tedavisi nasıl yapılır?

Çocuğun zayıf gören gözünü kullanmaya alıştırılması gerekmektedir. Bu sağlam gören gözün günde en az 2 saat kapatılmasıyla sağlanmaktadır. Gözlüklerle de görme artırılabilmektedir. Tek başına yeterli olmazsa kapama tedavisi beraberinde yapılabilmektedir. Bazen az gören gözün kullanılması için iyi gören gözde damlalar ya da görmeyi bozan lensler de kullanılabilmektedir. Şaşılık bulunan gözlerde ameliyattan önce amblyopi tedavisi yapılır. Katarakt ve benzeri bir durum varsa ameliyat uygulanabilir. Zayıf olan göz normal görme için mutlaka kuvvetlendirilmelidir.

Göz Hastalıkları Uzmanı
Op. Dr. M. Erman Emre