Çocuklarda Bebeklerde Kulak ağrısı ve Tedavisi

Çocukta sık rastlanan bu sorun, içerdiği potansiyel tehlike nedeniyle önemli bir kaygı kaynağıdır. Diş çıkarma, çocuklarda sık karşılaşılan bir kulak ağrısı nedenidir ve çocuğun kulağını çekelemesine neden olur. Bir başka sık karşılaşılan neden, enfeksiyondur. Kulak zarının arkasındaki ortakulak, kısa bir tüple (östaki borusu) gırtlağın arkasına bağlanır. Bu tüp, boğazdaki ve burundaki bakterilerin kolaylıkla orta kulağa geçmelerine olanak sağlar.


Kulak Ağrısı Belirtileri

Acının yanı sıra diğer belirtiler, ateş, genel halsizlik, arada bir kusma ve burun akıntısıdır. Bu belirtilerin tümü, her zaman görülmeyebilir. Kulaktan bir akıntı ve akıntıdan sonra orta kulaktaki iltihabın yaptığı basıncın azalması nedeniyle bir rahatlama olabilir. Akıntının görülmesi durumunda büyük bir olasılıkla antibiyotik tedavisi gerekeceği için çocuk, hemen doktora ***ürülmelidir.

Kulak ağrısının orta kulak iltihabından mı ya da diş çıkarma gibi başka bir nedenden mi kaynaklandığını belirleyebilmek için önce çocuğun dikkatini dağıtmalı, sonra kulağını hafifçe öne ve arkaya doğru çekmelidir. Bu çekişin çocuğa acı vermesi, rahatsızlığın büyük bir olasılıkla orta kulak iltihabından kaynaklandığını gösterir ve hemen doktora başvurulmalıdır.

Kulak Ağrısı Tedavi

Acıyı gidermek amacıyla aspirin ya da benzeri ilaçlar verilir. Ağrıyan kulağa birkaç damla kulak damlası damlatılması, yine acıyı azaltmak açısından yararlı olabilir. Ancak damlanın aşırı sıcak olmamasına özen gösterilmelidir. İltihaplar, kısa sürede geçer.

Ne zaman doktora başvurmalı?

Ağrı çok şiddetliyse ya da 12 saatten uzun sürer*se, Kulak akıntısı varsa, Çocuk, genellikle iyi değilse, ateşliyse ve ku*suyorsa