Günümüzde pek çok hayvan nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Gerek insanların hataları gerekse tabiat olaylarının ve iklimin etkisiyle bazı hayvan türleri artık sona doğru yaklaşıyor. Tüm dünya üzerindeki sayıları 100 geçmeyen bu türler eğer gereken yapılmazsa yokolacak.


Türü tükenmeye yüz tutmuş hayvanlardan birkaç tanesine örnek verelim. Time dergisinin yaptığı açıklamaya göre aşağıdaki 10 hayvan türü yokolma tehlikesiyle burun buruna yaşıyor.

Javan Gergedanı

Hayatta kalanların sayısı: 60'dan az

Doğal ortamı: Endonezya ve Vietnam

Durumu: Bu gergedanlar, belki de dünyanın en nadir bulunan memelileridir. Kaçak avcılar boynuzuna değer verirken, müteahhitler ise gergedanların yaşadığı ormanları yok ediyorlar. Her ikisi de türler için ölüm hükmünü veriyor.

Vaquita (Meksika Yunusu)
765 - Soyu Tükenmek Üzere Olan hayvanlar Nelerdir?

Hayatta kalanların sayısı: 200 ile 300 arası

Doğal ortamı: California Körfezi

Durumu: Dünyada nadir görülen memeli deniz hayvanlarından biri olan Meksika yunusunun nesli sınırlı alanda bulunması ve balıkçı ağlarına çok kolay takılmaları nedeniyle tükeniyor.

Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği
766 - Soyu Tükenmek Üzere Olan hayvanlar Nelerdir?

Hayatta kalanların sayısı: Yaklaşık 1000 tane

Doğal ortamı: Kuzey Amerika

Durumu: Kıtanın tek yerli gelincikleri ve nesli tükenmekte olan memelilerden biridir. 1986 yılında, yalnızca 18 dağ gelinciği kalmışken, şimdi soyu tekrar geri kazanılmaya çalışılıyor.

Pigme Borneo Fili

Hayatta kalanların sayısı: Yaklaşık bin 500

Doğal ortamı: Kuzey Borneo

Durumu: Asya fillerinden yaklaşık 50 cm daha kısa olan fil, aynı zamanda daha uysal. Palmiye ekimi fillerin otlaklarını azaltıyor, bu nedenle fillerin yaşama alanları daralıyor.

Cross River Gorili
767 - Soyu Tükenmek Üzere Olan hayvanlar Nelerdir?

Hayatta kalanların sayısı: 300'den daha az

Doğal ortamı: Nijerya ve Kamerun

Durumu: 1980'lerde soyu tükenme tehlikesiyle karşılaştığı düşünülen gorilin soyu şimdilik yok olmaya karşı direniyor. Bol eti nedeniyle avlanan ve geliştirme için toplanan gorillerin soyu yakında tükenecek.

Son 10 yılda kaplanların sayısı yüzde 40 oranında azaldı. Asya tıp biliminde kullanılmak üzere kaplanlar derileri ve diğer organları için kaçak avlanıyor. Bunun yanında yükselen deniz seviyesi, iklim değişikliği Bangladeş ve Sundarbans (Hindistan ile Bangladeş arasında bulunan dünyanın en büyük mangrov ormanı)'ta yaşayan kaplan nüfusunun doğal yaşamını tehdit ediyor. Şubat ayında Çin'de başlayacak olan Kaplan Yılı, kaplanların korunmasına yönelik çabalar için önemli bir yıl olacak.
768 - Soyu Tükenmek Üzere Olan hayvanlar Nelerdir?

Sumatra Kaplanı
769 - Soyu Tükenmek Üzere Olan hayvanlar Nelerdir?

Hayatta kalanların sayısı: 600'den daha az

Doğal ortamı:
Endonezya'daki Sumatra adası

Durumu: Kaplanın milyonlarca yıldır sadece Sumatra adasında yaşaması, insanoğlundan kaçmasını zorlaştırıyor. Hayatta kalanların çoğu koruma altına alındı, ancak yaklaşık 100 tanesi doğal ortamında yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Altın Başlı Langur
770 - Soyu Tükenmek Üzere Olan hayvanlar Nelerdir?

Hayatta kalanların sayısı: 70'den daha az

Doğal ortamı: Vietnam

Durumu:
10 yıldır koruma altında olan bu langurlar bir türlü çoğalamıyor. Halen soyları ciddi tehdit altında olan langurların sayısı, on yılda ilk kez 2003 yılında artmıştı.

Büyük Panda
771 - Soyu Tükenmek Üzere Olan hayvanlar Nelerdir?

Hayatta kalanların sayısı: 2000'den daha az

Doğal ortamı: Çin, Burma ve Vietnam

Durumu: Doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve parçalanması pandaların türünün yok olmasına neden oluyor. Kapalı alanlarda üretilmeleri ve türünün korunmasıyla neslinin zar zor hayatta kalmasına yardımcı oluyor.

Kutup ayısı

Hayatta kalanların sayısı: 25 binden daha az

Doğal ortamı: Kutup dolayları

Durumu: İnsanoğlunun gelişimi ve izinsiz avlanma kutup ayılarının yaşamını tehdit ediyor, ancak iklim değişikliği ve buzların erimesi nedeniyle kutup ayıları da nesli tükenen hayvanlar listesine dahil oldu.

Kuzey Kutbu'ndaki kutup ayıları, iklim değişikliği kurbanlarının ikonik sembolleri. Kutup ayısı nüfusunun çoğu gelecek yüzyıl içinde nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. WWF, iklim değişikliğinin kutup ayılarını nasıl etkileceği ile ilgili çalışmaları destekliyor. Ayrıca hükümetlerle çalışarak, kritik kutup ayısı yaşama alanlarını korumak için çalışıyor.
772 - Soyu Tükenmek Üzere Olan hayvanlar Nelerdir?

Dev Mekong Yayın Balığı
773 - Soyu Tükenmek Üzere Olan hayvanlar Nelerdir?

Hayatta kalanların sayısı: Yüzler

Doğal ortamı: Güneydoğu Asya'nın Mekong bölgesi

Durumu: Çok büyük olması (yaklaşık 293 kg) nedeniyle oldukça değerli olan yayın balığı, şu anda Tayland, Laos ve Kamboçya'da koruma altına alındı. Ancak kaçak avlanma halen devam ediyor