Bazen eşinizle tartışırken aslında çok haksız olduğunuzu ve bilmeden veya bilerek eşinizi incittiğinizi düşünmüş olabilirsiniz. Böyle bir durumda özür dilemek istiyorsunuz ama bunu yapamıyorsunuz. Saçınızı yolmak istediğiniz oldu mu? Özür dilemek dışında üzgün olduğunuzu ifade etmenin yollarını mı arıyorsunuz? İşte size, özür dilemenin alternatifleri ve özür dilemeyi kolaylaştıran yollar.


Özür Dileme Yolları


1- Eleştirileri kucaklayın.

Eşinizle tartışıyorsunuz ama her ikiniz de haklı olduğunu düşünüyor, her ikiniz de karşı tarafı haksız buluyor, işte bu tartışmanın defalarca tekrarlanmaması için yapmanız gereken ilk iş, eşinizin size yönelttiği eleştirileri güzelce dinlemek ve anlamaya çalışmaktır.

2- Teneffüs vakti.

Tartışmanın tam doruğundasınız, tansiyonunuz yükseliyor ve kalbiniz yerinden fırlayıp çıkacakmış gibi hızlıca çarpıyor, işte böyle bir anda aslında demek istemediğiniz sözcükler sarf edebilirsiniz. Tartışmalarınız, bu noktaya gelmeden önce mutlaka küçük bir ara verin ve ayrı yerlerde bir süre yalnız kalmaya çalışın.

3- Geçmiş, geçmiştir.

Şimdiki sorununuza odaklanmaya çalışın, ortamı ateşlendirmek kimsenin yararına değildir, geçmişi unutarak daha kolay anlaşabilirsiniz.

4- Ben, sana düşman değilim.

Sakince konuşuyorsunuz ama bir anda eşiniz sesini yükseltiyor, siz sakin tavrınızı aynı şekilde sürdürmeğe çalışın, böylelikle aslında onun karşısındaki bir düşmanı olmadığını ona hatırlatmış olacaksınız.

5- Etrafınızı düzeltin.

İnsan, bulunduğu ortamdan direkt olarak etkileniyor, rahatsızlık duygusu sert bir duygudur ama gerekli bakımlarla her zaman onu kontrol edebilirsiniz.

6- En zor sözcüğü dile getirin.

Gerçek bir özür dilemek önerisi, size önerebileceğimiz en zor öneridir ama sanılanın aksine herkes bunu yapabilir ve şimdiye kadar hiç kimse özür diledikten sonra kendinden geçip yere yığılmamıştır.

7- Güzel bir şeyler söylemeğe çalışın.

Bazen sevdiğiniz birisinin rahatsız edici sözlerini unutmak çok zor olabilir ama güzel bir sözcüğü onun yanına koyduğunuzda aslında bunun o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

8- Seni seviyorum.

Beyaz bayraklarınızı çekip barışmak mı istiyorsunuz? Onu sevdiğinizi söyleyin. Eşinize, ona karşı olan güzel duygularınızın hiçbir zaman değişmeyeceği güvencesini vermek çok güzel bir olaydır.

9- Bu akşam nereye gidelim aşkım.

Güzel güzel tartıştınız ve bir anlaşmaya vardınız, evin ortamı sakinleşti ama kafanız hala konuştuğunuz şeylerde. Kendinizi bu tartışmadan kurtarmak için biraz eğlenmeğe ihtiyacınız var. Dışarıya çıkın ve gençlerin değimiyle biraz kafanızı dağıtın.

10- Affedin ve unutun.

Eşiniz sizden özür diledi ve siz de kabul ettiniz, bunun anlamı, bu olayı olmamış gibi kabul etmektir. Her şeyi unutun ve hiçbir şey olmamış gibi hayatınızı güzelleştirmeğe çalışın.

Özür dilemek sadece "üzgünüm" demek olmadığı gibi, özrü kabul etmek de sadece "tamam" demek değildir.