İngiliz araştırmacılar, makyaj malzemeleri`nin içindeki kimyasal maddelerin deriden kana geçip tüm hücrelere ulaştığını ve yıllar içinde kansere neden olduğunu belirtiyorlar.

ZARARLI MADDELER
Breakspear Hospital araştırmacılarından Doktor Samuel Epstein ile Kim Ericksonïun araştırmalarından yola çıkılarak yazılan bir kitaba göre, tüm makyaj malzemeleri ayrıca şampuan ve saç spreyleri yüksek oranda kanser yaratma riski taşıyor. Araştırmalara göre, makyaj malzemeleri`nde bulunan kömür katranı, fenilediamin, benzen ve formaldehid gibi kimyasal maddeler, yıllar sonra kansere yol açıyor.

KANA GEÇİYOR
Bu maddeler deri üzerinden kana geçiyor ve tüm vücuttaki hücrelere ulaşıyor Bunlardan etkilenen hücreler şekil değiştirerek kanser hücrelerine dönüştüyor.

Makyaj Malzemelerinin Zararları
Makyaj Malzemeleri

Makyaj bir sanatır
Makyaj, her kadının önem vermesi gereken bir konu... Ancak makyaj yaparken, ışığın önemini gözardı etmeyin... Böyle makyaj yapın

MAKYAJ, kadının iyi hatlarının değerlendirilmesi esasına dayanır. Işık, gölge ve renk oyunlarıyla var olan güzelliği ortaya çıkar. Makyaj, kadının kişiliğini yansıtmalı ve özel olmalıdır. Yaşam tarzı ve cilt tipi de gözardı edilmeden uygulanması çok önemlidir. Bu yılın kış makyajında da son yıllarda olduğu gibi kilit kelime sadelik ve doğallık... Ama doğallığın yanı sıra çok hafif ve dikkatli kullanılmak şartıyla metalik renkler de gözlerde, dudaklarda ve tırnaklarda görülüyor. Metalik renklerin dışında bu kış çok canlı pembeler, eflatunlar, hatta morlar da dikkati çekiyor.

ÇİFT TARAFLI MAKYAJ
Bu kış, iki farklı imajda makyajdan söz etmek de mümkün... Birincisi belirgin göz makyajının yanısıra pastel dudaklar. Diğeri ise hafif ama gözlerin anlamını vurgulayacak kadar bir göz makyajı ve pırıldayan dudaklar... Makyajdan istenilen sonucu almak için ışık çok önemlidir. Sabahları mümkünse gün ışığında makyaj yapın. Işık önden ve doğrudan yüzünüze gelmelidir. Akşam makyajı için ise, banyonuzdaki ışıklı ayna idealdir. Işığın aynaya vurmasını sağlarsanız, ışık ayna ile daha da güçlenecektir. Halojen lambaların da makyaj için ideal olduğunu belirtelim. Değişebilen ışık ayarları ile her ışıkta makyajınızın nasıl durduğunu görürsünüz.

LEKELERE KARŞI
Ciltteki bazı lekeler normal makyaj ile kapatılmaz. Bu konuda piyasada hemen her markada bulabileceğiniz kapatıcılar çok işe yarayacaktır. Cildinizi otobronzan kremlerle hafifçe renklendirirseniz, yüzdeki kılcal damarlar çok fazla göze batmaz. Eğer bu kırmızılıklar sadece yanakların üzerindeyse ruj kullanarak daha az dikkat çekmeleri sağlanabilir. Kahve veya pembe bir ruj idaldir. Dişleriniz çok beyaz değilse asla içinde mavi ışıltıları olan kırmızılar yani soğuk renkleri kullanmayın. Turuncu tonlarını ve sıcak renkleri tercih edin. Ancak dişlerinizin beyazlığına güveniyorsanız, mavi ışıltılı rujları seçebilirsiniz.