İp atlama eğitmeni Amerikan Olimpiyat Güreş Takımı Koçu Buddy Lee, bu okul bahçesi favori aktivitenin, uygulanması en basit ve en etkili spor olduğunu düşünüyor

En Etkili Yağ Yakma Yolu

Fazla bir şeye ihtiyacın yok, sadece iki kolu olan bir halat... Fiziksel aktiviteleri, onları yaparken harcadığın enerjiye bağlı olarak değerlendiren bir kurum olan Compendium of Physical Activities, 10 dakika boyunca ip atlarsan, sekiz dakikada bir kilometre hızla, bir buçuk kilometre koşmuş kadar kalori sarf edeceğini söylüyor. Ortalama bir kadın 10-12 dakikada bir kilometre koşuyor, yani sekiz dakikada bir kilometre koşan koşucudan daha az kalori harcıyor.

Lee, en etkili yağ yakma formülünü açıklıyor:

Teknik:
Bacaklarını kalça genişliğinde açarak dizlerini hafifçe kır ve dengede dur. Zıplarken parmak uçlarını yere doğru döndür. Yerden sadece yarım parmak kadar zıpla ki ayakların incinmesin. 10 setlik 10 kez zıpla, hiç durmadan 100 kez zıplayabilecek kadar alışmalısın. Başardıktan sonra hiç durmadan 500 defa zıplamaya çalış.

Sonra da bu beş adımlık egzersizi dene:

Egzersiz planı
1. Basic Bounce Alternative Step
Yerinde sayıyormuş gibi koşarak ısınmaya başla. Önce bir ayağını sonra diğerini kullanarak ipten atla. Bir dakikalık koşudan sonra ise her iki zıplayıştan sonra adım değiştir.

2. Forward Backward Line Hops
İpi önüne dümdüz olarak ser. Öne zıplayarak parmak uçlarında dengede dur. Sonra da arkaya zıpla. Bir dakika devam et.

3. Body Weight Squats
İpi ikiye katla ve ağırlık barı gibi havada tut. Bir dakika boyunca yere çömel ve geri kalk, kol ve gövde kaslarını kullan.

4. High Knee Lifts
Alternate step hareketini yap ama bunu yaparken dizlerini kırarak göğsüne doğru kaldır ve ritmini bozma. Bir dakika boyunca devam et.

5. Alternate Step Sprint
Bir dakika boyunca Alternate Step hareketi yap. Pozisyonu bozmadan mümkün olduğunca hızla zıpla.