Galatasaray Üniversitesi, İstanbul'un Beşiktaş ilçesi Ortaköy semtinde bulunan ve eğitim dili Fransızca olan bir devlet üniversitesidir. Galatasaray Üniversitesi, Galatasaray Spor Kulübü ve Galatasaray Lisesi ile birlikte Galatasaray Topluluğu' nun en önemli kurumlarından biridir.

Tarihi
Galatasaray Lisesi'nin devamı niteliğinde ve Fransızca eğitim yapan bir üniversite kurulması fikri 1970'li yıllarda ortaya çıkmış, 1979 yılında Galatasaray Kulübü eski başkanı ve işadamı Selahattin Beyazıt, Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel'le görüşerek ilk somut adımı atmıştır. Beyazıt, üniversitenin İstanbul'un Beykoz ilçesi'ne bağlı Riva'da 1975'te satın alınmış olan 1.175.000 metrekarelik Galatasaray Kulübü'ne ait araziye yerleşmesini önermiştir. Üniversitenin kurulması tartışmaları devam etmiş ve 1984 yılında Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç "Galatasaray Üniversitesi'nin kurulması için çalışmalara başladık" diyerek, bu fikrin artık olgunlaştığının işaretini vermiştir.

49 - Galatasaray Üniversitesi Hakkında Bilgi

Galatasaray Lisesi mezunu Emekli Büyükelçi Coşkun Kırca'nın çabaları sonucu, CumhurbaşkanıTurgut Özal5 Haziran1991'de Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile Paris' te yaptığı görüşmede Türk ve Fransız ortak girişimiyle bir üniversite kurulması konusunu resmen gündeme getirmiştir. Bu teklife olumlu yanıt verilmesinin ardından, Türkiye'yi ziyaret etmekte olan Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand 14 Nisan1992'de Beyoğlu'ndaki Galatasaray Lisesi binasına gelerek, Turgut Özal ile birlikte Galatasaray Üniversitesi Kuruluş Belgesi'ni imzalamıştır. Galatasaray Üniversitesi, Türkiye' de eğitim dili Fransızca olan tek üniversite olmasının yanında, uluslararası bir antlaşmayla kurulan ilk yükseköğretim kurumudur. Galatasaray Üniversitesi'ni kuran antlaşma, 1954 tarihli Fransa-Türkiye Kültürel İşbirliği Antlaşması'na dayandırılmıştır.

Riva'daki arazi yerine, Galatasaray Lisesi'ne ait Ortaköy'deki binada faaliyete geçen Galatasaray Eğitim Öğretim Kurumu, Haziran 1994' kadar faaliyet göstermiştir. 23 Mayıs1993 tarihinde iç sınav ilk kez yapılmış, ilk eğitim yılı açılışı dolayısıyla 11 Ekim1993 tarihinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel kurumu ziyaret etmiştir. 13 Aralık1993 tarihinde Fransa'daki pek çok üniversite ile işbirliğini öngören protokoller imzalanmıştır.

Kurum, 6 Haziran1994 tarihli ve 21952 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 3993 sayılı kanunla Galatasaray Üniversitesi'ne dönüşmüştür. Kanunun hazırlanma ve kabul aşamasında, o tarihte DYP İstanbul milletvekili olarak görev yapmakta olan Coşkun Kırca'nın yine büyük katkıları olmuştur.

Kurum üniversite statüsünü almasına rağmen, entegre eğitim-öğretim kurumu olma özelliğini korumuş ve Galatasaray Lisesi ile Galatasaray İlköğretim Okulu, Galatasaray Üniversitesi rektörlüğüne bağlı öğretim birimleri olarak tanımlanmıştır.

Rektörler

• Kurucu Rektör Prof.Dr.Yıldızhan Yayla (1992-1994 GEÖK Başkanı ve 1994-2000)
  • Prof.Dr.Erdoğan Teziç (2000-2003)
  • Prof.Dr.Duygun Yarsuvat (2004-2008)
  • Prof.Dr.Ethem Tolga (2008'den beri)

Öğrenci Kabulü

Galatasaray Üniversitesi'nin Türkiye'deki diğer tüm üniversitelerden farklı ve kendine özgü bir öğrenci kabul sistemi vardır. Türkiye'de Fransızca eğitim yapan liselere önemli bir ayrıcalık tanıyan bu sistemin hukuki dayanağı Galatasaray Üniversitesi'nin kurulmasını sağlayan Türkiye ile Fransa arasındaki uluslararası antlaşmadır.

Galatasaray Üniversitesi'ne her yıl 480 öğrenci kabul edilmektedir. Bu öğrencilerinin yüzde ellisi (yani 240 öğrenci) Türkiye'de Fransızca eğitim yapan 18 liseden alınır. Bu kontenjanın yarısı (yani toplam kontenjanın yüzde 25'ine denk düşen 120 kontenjan) Galatasaray Lisesi öğrencilerine ayrılmıştır. Diğer yarı ise Fransız Kolejleri (Saint Joseph Lisesi, Saint Benoit Fransız Lisesi, Notre Dame de Sion Lisesi, Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi, Saint Michel Lisesi ve İzmir Saint Joseph Lisesi); Fransızca eğitim yapan Anadolu liseleri (Ankara Anadolu Lisesi, Kağıthane Profilo Anadolu Meslek Lisesi, Burak Bora Anadolu Lisesi, Buca Anadolu Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi, İzmir Atatürk Lisesi); Fransızca eğitim yapan özel Türk liseleri (Ankara Tevfik Fikret Lisesi, İzmir Tevfik Fikret Lisesi, İzmir Tevfik Fikret Fen Lisesi) ve Türkiye'de faaliyet gösteren fakat Fransız müfredatını uygulayan liselere (Ankara Charles de Gaulle ve İstanbul Pierre Loti) ayrılmıştır. Adaylar her yıl Mayıs ayının son pazar günü düzenlenen iki aşamalı GSÜÖSYS (Galatasaray Üniversitesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı) ile okula kaydolma hakkını kazanırlar. Bu sınavın soruları, bahsekonu liselerde görev alan öğretmenlerce Fransızca ve Türkçe olarak ve ÖSYM'nin koyduğu kurallar çerçevesinde hazırlanır. Sınav, Galatasaray Üniversitesi'nin Ortaköy'deki yerleşkesinde yapılır.
Fransızca eğitim yapan liselerden gelen öğrenciler bu iç sınavın ardından LYS'ye de girmekle yükümlüdürler. Zira sadece kendi dallarında (EA; SÖZ; FEN) ilk 25.000'e girenlerin sınavları değerlendirmeye alınmaktadır. Bu uygulamadan Ankara Charles de Gaulle Lisesi ve İstanbul Pierre Loti Lisesi muaftır.

İç sınavla Galatasaray Üniversitesi'ne girmeye hak kazanan öğrenciler, bir yıllık Fransızca hazırlık sınıfından da muaf tutulurlar.Galatasaray Üniversitesi öğrencilerinin diğer yüzde ellisi ise, diğer tüm üniversiteler için geçerli olan ÖSYS sistemiyle okula kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

Lisans eğitimi veren bölümler

50 - Galatasaray Üniversitesi Hakkında Bilgi
Galatasaray Üniversitesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

1. İktisat
  2. İşletme
  3. Siyaset Bilimi
  4. Uluslararası İlişkiler

Hukuk Fakültesi

Fen-Edebiyat Fakültesi

1. Karşılaştırmalı Dilbilim ve Uygulamalı Yabancı Diller Bölümü
  2. Matematik
  3. Felsefe
  4. Sosyoloji

İletişim Fakültesi

1. Gazetecilik ve İnternet Yayıncılığı
  2. Halkla İlişkiler, Tanıtım ve Reklamcılık Modülü
  3. Radyo Televizyon ve Sinema Modülü

Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi

1. Bilgisayar Mühendisliği
  2. Endüstri Mühendisliği

Lisansüstü eğitim veren enstitüler

Sosyal Bilimler Enstitüsü

Doktora Bölümü

1. Kamu Hukuku Doktora Programı
  2. Özel Hukuk Doktora Programı
  3. Felsefe Doktora Programı
  4. Uluslararası İlişkiler Doktora Programı

Tezsiz Yüksek Lisans Bölümü

1. İşletme Tezsiz Yüksek Lisans Programı
  2. Pazarlama ve Lojistik Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı
  3. Bölgesel ve Stratejik Etüdler Tezsiz Yüksek Lisans Programı
  4. Pazarlama İletişimi Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı
  5. Avrupa Birliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı
  6. Finansal Ekonomi Tezsiz Yüksek Lisans Programı
  7. İletişim Stratejileri ve Halkla İlişkiler Tezsiz Yüksek Lisans Programı
  8. Ekonomi Hukuku Tezsiz Yüksek Lisans Programı
  9. Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Tezsiz Yüksek Lisans Programı
  10. Türkiye Üzerine Toplumsal İncelemeler Tezsiz Yüksek Lisans Programı
  11. Siyaset Bilimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı
  12. Bankacılık Hukuku Tezsiz Yüksek Lisans Programı

Tezli Yüksek Lisans Bölümü

1. Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programı
  2. İşletme Yüksek Lisans Programı
  3. Stratejik İletişim Yönetimi Yüksek Lisans Programı
  4. İktisat Yüksek Lisans Programı
  5. Özel Hukuk Yüksek Lisans Programı
  6. Kamu Hukuku Yüksek Lisans Programı
  7. Felsefe Yüksek Lisans Programı
  8. Medya ve İletişim Çalışmaları Yüksek Lisans Programı
  9. Siyaset Bilimi Yüksek Lisans Programı
  10. Fransız Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı

Fen Bilimleri Enstitüsü

Doktora Bölümü

1. Endüstri Mühendisliği Doktora Programı

Tezsiz Yüksek Lisans Bölümü

1. Mühendislik Yönetimi İkinci Öğretimde Tezsiz Yüksek Lisans Programı
  2. Bilişim Teknolojileri İkinci Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı

Tezli Yüksek Lisans Bölümü

1. Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans Programı
  2. Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Programı

Meslek Yüksek Okulu

1. Gemi Makineleri ve İşletme
  2. Deniz Ulaştırma ve İşletme

Akademik kulüpler

• Felsefe Kulübü
  • İşletme Kulübü
  • Gazetecilik Kulübü
  • Bilişim Kulübü
  • İktisat Kulübü
  • Öğrenci Konseyi ogrencikonseyi.gsu.edu.tr
  • İletişim Kulübü

• Mühendislik Kulübü
  • Siyaset Bilimi Kulübü
  • Sosyal Bilimler Kulübü
  • Uluslararası Hukuk ve Diplomasi Kulübü Euroforum 2009
  • Sosyoloji Kulübü
  • Hukuk Kulübü
  • Lojistik Kulübü

Adres Bilgileri
Adres: Çırağan Caddesi, no: 36, 34357 Ortaköy-İstanbul.
Telefon: 0212 227 44 80