Erken boşalma sadece ülkemizde değil, tüm dünyada gözlenen yaygın bir sorun. 10 erkekten 7'si bu sorunu yaşıyor. Peki erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin ortak özellikleri neler? Bu sorun neden kaynaklanır ve nasıl tedavi edilir?...

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği'nin (CİSED) 5000 kişi üzerinde yaptığı anket çalışmasına göre ülkemizde erkeklerin yüzde 70'i erken boşalma sorunu yaşıyor. Yani 10 erkekten 7'si erken boşalıyor. Bu da demek oluyor ki her 10 erkekten 7 si cinsel yaşamında mutsuz ve dolayısıyla partnerleri de mutsuz... Erken boşalma ülkemizde erkekler arasında en sık yaşanan cinsel işlev bozukluğu olmasına rağmen, cinsel terapiste başvurma konusunda sertleşme sorunlarından sonra ikinci sırada geliyor. Tedaviye başvurma oranı yüzde 20-25 arasında.

Özellikle ilk deneyimlerinde erkek erken boşalabilir ya da cinsel açıdan deneyimi az olan bir erkek farklı farklı partnerlerle birlikte olduğunda erken boşalabilir.

Bu aslında doğal bir durum, çünkü erkek boşalma refleksi üzerinde kontrol sahibi olmayı zamanla ve tecrübe ile öğrenir. Erken boşalan erkekler genellikle kendilerini şu şekilde ifade ederler:
- "Vajinaya giremeden veya birkaç kez gidip geldikten sonra hemen boşalıyorum…"
- "O an geldiğinde kendimi kontrol edemiyorum."
- "Kendimi yetersiz ve değersiz hissediyorum."
- "Cinsel ilişki sonrası eşimden utanmaktan ve özür dilemekten bıktım."
- "Her seferinde korktuğum başıma geliyor."
- "Vajinaya hemen girsem, dışarıya boşalmasam."
- "Her şey çok hızlı gelişiyor, kendimi kontrol edemiyorum."
- "Artık bu durumdan çok yoruldum."
- "Erken boşama sorunum yüzünden karşı cinse yanaşmaya çekiniyorum."
- "İleride evlenince ya eşimi tatmin edemezsem."

Erken Boşalan Erkeklerin Ortak Özellikleri
Erken boşalan erkekler genellikle aşağıdaki özellikleri taşır:
- Hızlı yemek yeme,
- Hızlı konuşma,
- Hızlı araba kullanma,
- Her konuda aceleci ve sabırsız davranma,
- Çabuk sinirlenme,
- Kontrolsüz davranışlarda bulunma,
- Stresli ve gergin olma,
- Kaygılı olma,
- Sürekli onaylanmayı bekleme,
- Rekabetçi ve hırslı olma.

Erken Boşalma Tanısı Koymak İçin Önemli Olan 5 Kriter
Erken boşalma, yineleyici ve tekrarlayıcı bir biçimde her ilişkide erkeğin arzu ettiği süreden önce boşalması olarak tanımlanabilir. Erken boşalma, genellikle halk arasında eşini tatmin edemeden boşalma, penis vajinaya girmeden, değer değmez ya da penis vajinaya girdikten birkaç dakika sonra boşalma olarak ifade edilir. Aslında erken boşalma yerine "denetimsiz boşalma" denilmesi daha doğrudur, çünkü erkeğin boşalma refleksi üzerinde istemli bir kontrolü yoktur. Erken boşalma tanısı koymak için 5 kriter vardır. Bunlar;
- 6 ay ve üzerinde haftada ortalama 2 kez olmak üzere düzenli bir cinsel hayatın olması,
- her cinsel ilişkide yineleyici ve tekrarlayıcı bir biçimde erken boşalmanın yaşanması,
- o an geldiğinde kişinin kendini kontrol edememesi,
- partner boşalmadan boşalma yaşanması ve
- penis-vajina birlikteliğini 7 dakika ve üzerinde sürdürememe olarak sıralanabilir.

Erken Boşalan Erkeklerin Ortak Özellikleri
Erken boşalan erkekler genellikle aşağıdaki özellikleri taşır:
- Hızlı yemek yeme,
- Hızlı konuşma,
- Hızlı araba kullanma,
- Her konuda aceleci ve sabırsız davranma,
- Çabuk sinirlenme,
- Kontrolsüz davranışlarda bulunma,
- Stresli ve gergin olma,
- Kaygılı olma,
- Sürekli onaylanmayı bekleme,
- Rekabetçi ve hırslı olma.

Erken Boşalma Tanısı Koymak İçin Önemli Olan 5 Kriter
Erken boşalma, yineleyici ve tekrarlayıcı bir biçimde her ilişkide erkeğin arzu ettiği süreden önce boşalması olarak tanımlanabilir. Erken boşalma, genellikle halk arasında eşini tatmin edemeden boşalma, penis vajinaya girmeden, değer değmez ya da penis vajinaya girdikten birkaç dakika sonra boşalma olarak ifade edilir. Aslında erken boşalma yerine "denetimsiz boşalma" denilmesi daha doğrudur, çünkü erkeğin boşalma refleksi üzerinde istemli bir kontrolü yoktur. Erken boşalma tanısı koymak için 5 kriter vardır. Bunlar;
- 6 ay ve üzerinde haftada ortalama 2 kez olmak üzere düzenli bir cinsel hayatın olması,
- her cinsel ilişkide yineleyici ve tekrarlayıcı bir biçimde erken boşalmanın yaşanması,
- o an geldiğinde kişinin kendini kontrol edememesi,
- partner boşalmadan boşalma yaşanması ve
- penis-vajina birlikteliğini 7 dakika ve üzerinde sürdürememe olarak sıralanabilir.

10 Adımda Erken Boşalma Tedavisi
CİSED; erken boşalma hastalığının tanı ve tedavisi için CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe ve CİSED Mersin Şube Başkanı Psk. Yaşam Y. Çelik tarafından yazılan yeni bir kaynak kitabın tanıtımını yaptı. Cinsel ilişki sırasında erken boşalmaya 10 Adımda Erken Boşalma Tedavisi adlı kitaptaki egzersizleri uygulayarak son verilebileceği, çok daha uzun ve mutlu bir cinsel birliktelik yaşanabilineceğini ifade edildi. "Erken boşalmada suçlu olan penis değildir, olumsuz düşüncelere ve bilişsel çarpıtmalara sahip olan beyindir. Boşalmayı kontrol etme süreci aynı zamanda en büyük cinsel organımız olan beynimize de kontrollü olmayı öğretme sürecidir. Değişime hazır mısınız?" denilen açıklamada, 10 Adımda Erken Boşalma Tedavisi şöyle açıklandı:

Hastalar için; oku ve erken boşalma sorununu anla ve erken boşalmanın üstesinden gel,
Hekimler, cinsel terapistler, psikologlar ve psikolojik danışmanlar için; oku ve hastanı anla ve iyi olmasına yardımcı ol,

Anne ve babalar için; oku ve çocuğunun erken boşalmalı olmaması için neler yapman gerektiğini anla,

Gençlerimiz için; oku ve erken boşalma sorunu yaşama,
Medya mensupları için; oku ve erken boşalma hakkında halkı doğru bilgilendir" mantığıyla hazırlanmış bir başvuru kaynağıdır.