Beyin Göçü Veren Ülkeler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Beyin Göçü Veren Ülkeler

1. Uluslararası Eğitim Enstitüsü tarafından açıklanan rakamlara göre ,toplam 565 bin yabancı üniversite öğrencisinin eğitim gördüğü ABD'de, bu ülkede okuyan öğrencisi bakımından Türkiye 8. sırada yer alırken,listenin ilk sırasında Hindistan bulunmaktadır.ABD üniversitelerinde 2004-2005 eğitim yılında eğitim gören Türk öğrenci sayısı yüzde 9,4 oranında artarken, yabancı öğrencilerin genel sayısı ise yüzde 1 oranında azalmıştır.ABD'de okuyan yabancı öğrencilerin yüzde 47'sinin Hindistan, Çin, Güney Kore, Japonya ve Kanada olmak üzere beş ülkeden geldiği belirtilirken, bu ülkede 80 bin 466 öğrencisi bulunan Hindistan, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da liderliğini korumaktadır. Hindistanı takip eden Çin'in 62 bin 523 öğrencisine karşılık, Güney Kore'nin 53 bin 358 öğrencisi bulunuyor. Dördüncü sıradaki Japonya'nın 42 bin 215, takip eden Kanada'nın ise 28 bin 140 öğrencisi ABD'de öğrenim görüyor. 25 bin 914 öğrenciyle Tayvan ve 13 bin 63 öğrenciyle Meksika da Türkiye'nin önünde yer alan ülkeler arasında bulunmaktadır.

Beyin Göçü Veren Ülkeler

Beyin göçünün ortaya çıkmasında en büyük itici unsur olan yabancı ülkelerde eğitim, tüm dünyada artan bir hız sergilemektedir. Büyük miktarda yabancı öğrenciye eğitim veren gelişmiş ülkeler maliyetleri ülkeleri tarafından karşılanan bu nitelikli insanları, Ar-Ge, ücret, sosyal statü gibi çok sayıda faktör ile ülkesinde istihdam ederek beyin göçü olgusunu ortaya çıkarmaktadır.

Güncelleme : 2017-09-05
Bölüm: Bilgi Merkezi

Konu Etiketleri

beyin göçü veren ülkeler sıralaması, dünya beyin göçü sıralaması, en çok göç veren ülkeler sıralaması, türkiye beyin göçünde kaçıncı sırada

Okunma: 5027 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -