Gakutei'nin Kyōka kitaplarından Yōren Edo Meishō Mitate Junishi ("Edo'nun gezilecek yerleri - 12 Hayvan") sersinden Hitsuji (Koyun yılı) adlı eser: Edo'nun Asakusa Okuramae Kata-machi mahallesinde bulunan Kuramae Hachiman Şinto Tapınağını ziyaret eden bir kadın ve onun uşağı çizilmiştir.


329 - Gakutei Harunobu Kimdir?


Gakutei Harunobu (Japonca: 岳亭 春信, Gakutei Harunobu) (doğum ? - ölüm ?), Edo döneminin ikinci yarısında faaliyetleri göstermiş olan Japon Ukiyo-e ustası.

Bir bakushin (Tokugawa Bakufu'ya doğrudan bağlı olan samuray) olan Hirata (平田)'nın evlilik dışı çocuğu olduğu rivayet edilmektedir. İlk soyadı Sugawara olup annesi Aoyama Midorigaoka'da oturan Yashima (八島) ile evlenince üzey babasının soyadı Yashima'yı kullandı. Adı Harunobu olup daha sonra Teikō oldu. Genel hayatında Maruya Onokichi adını kullandı. Azana ise Hōkō (鳳卿) olup Gakutei (岳亭 veya 岳鼎), Gogaku, Kyūzan, Ichiō, Nanzan, Yōtei, Yōsai, Kōen, Shinkadō, Shingakudō, Horikawa Tarō, Ryōsa başta olmak üzere çeşitli gō kullandı.


Üvey babasının evinden ayrıldıktan sonra Ōtenma-chō, Ningyō-chō, Nihonbashi Sakamoto-chō gibi Edo'nun çeşitli yerlerinde oturdu. Bunsei dönemin son yıllarından Tenpō dönemin 4. veya 5. yılına kadar Kyoto ve Osaka tarafında oturduktan sorna tekrar Edo'ya döndü.

Önce Tsutsumi Shūei'den Ukiyo-e'yi öğrendi ve daha sonra Totoya Hokkei (Hokusai'nin öğrencilerinden)'nin öğrencisi oldu. Ayrıca Madono Muratake ve Rokujyuen'den kyoka'yı öğrendi.

Bunka 12. veya 13. yılından tahta baskı eserleri yapmaya başladı ve Bunsei 1. yılından sonra Kyōka kitapları için surimono ve sashi-e'leri çizdi.