İsim:  kars çoban köpeği.jpg
Görüntüleme: 6416
Büyüklük:  3,8 KB (Kilobyte)Bu ırk esas olarak Doğu Anadolu'da Morkaraman Koyununun yayıldığı coğrafya ile, Doğu Karadeniz Bölgesinde yayılış göstermektedir. Bu bölgelerimizde bulunan dağlar, Kafkas Dağlarının yan uzantılarıdır. Dolayısıyla bu ırkın, Kafkas Çoban Köpeğinin ülkemize adapte olmuş, yerel bir ırkı olduğu söylenebilir. Dış görünüş olarak, küçük morfolojik değişiklikler göstermekle beraber, doğudaki komşumuz olan ülkelerde de Kars Çoban Köpeğine çok benzeyen köpekler bulunmakta ve bu köpekler her ülkede farklı adlarla anılmaktadır. Bu ırka genellikle Kars, Erzurum, Iğdır ve Ağrı civarında "Kıllı", Ardahan'da "Saçaklı", Artvin'de "Tüylü", Giresun yöresinde "Barak" denir.


Dış görünüş olarak Kafkas Çoban Köpeğine çok benzerler. Postu, bölgedeki ağır kış şartlarına uygun olarak, uzun tüylüdür. Fakat kısa tüylülerine de rastlamak mümkündür. Ana renk tonları boz renkten koyu gri-siyah tona kadar değişir. Genellikle bacaklar ve vücudun alt kısmı gövdenin üst kısmına nazaran daha açık renktedir.

Kafa genellikle koyu renklidir. Boyun ile arka bacakların, arka kısmındaki tüyler daha uzundur. Boyun hafif yeleli olduğundan, önden bakılınca daha heybetli ve iri kafalı görülür. Çok sıkı sarımlı ve uzun kıllı bir kuyruğu vardır. Bu kuyruk yapısı Kars Çoban Köpekleri için karakteristik olup, köpeğe ayrı bir güzellik katar.

İsim:  kars çoban köpeği 1.jpg
Görüntüleme: 26932
Büyüklük:  40,5 KB (Kilobyte)