Vücut/Zihin Bağlantısı

Zihnin vücut üzerindeki etkisini çözmeye çalışan tıp dünyası henüz yolun başında. Örneğin; herhangi bir hastaya tedavi edici etkisi olmayan haplar verilip ve o hapların tedavi etkisinin iyi olduğu söylenildiğinde hastalık belirtilerinde cidde derecede azalma gözleniyor. Bilim adamları bu durumu zihnin vücudu iyileştiğine inandırmasıyla açıklıyor. Bu etkiye "placebo etkisi" deniyor.

İsim:  bilim.jpg
Görüntüleme: 325
Büyüklük:  10,1 KB (Kilobyte)

Psişik Güçler ve Aşırı Hassas Algı

Açıklanamayan fenomenler arasında "Psişik güçler ve aşırı hassas algı" üst sıralrda yer alıyor. Pek çok insan geleceği görme ve gizemli olaylar hakkında bilgilere sahip olduğunu idda ediyor. Fakat bilim, şu ana kadar psişik güçlerin varlığını ya da yokluğunu ispatlayamadı.

İsim:  bilim.jpg
Görüntüleme: 827
Büyüklük:  10,1 KB (Kilobyte)


Ölüm Deneyimleri ve Ölümden Sonraki Yaşam

Bazı insanlar, bir süre ölü kaldıklarını ve öldükten sonra beyaz bir tünele girdilkerini, aynı zamanda bir ışığa yöneldiklerini daha sonra da sevdikleri kişilere kavuştuklarını anlatırlar. Fakat, dirildikten sonra bu tecrübelerini kanıtlayacak somut birşey bulamadıkları için mezarın ötesi hala netliğe kavuşmuş değil. Bilim adamları ise bu olayı beyin tarafından salgılanan kimyasalların neden olduğu halüsinasyonlara bağlıyorlar. Henüz kesin bir delil olmadığı için netlik kazanmadı.

UFO'lar

Yadsınamayacak bir gerçek olan, gökyüzünde tanımalanamayan uçan cisimler(UFO) bilmin açıklayamadığı fenomenler arasında...

İsim:  bilim.jpg
Görüntüleme: 281
Büyüklük:  12,4 KB (Kilobyte)

Dejavu

Fransızca kökenli bir sözcül olan Dejavu "önceden görülen" anlamına geliyor. Herhangi bir olayı sanki daha önce de yaşanmış gibi hissetmek durumuda henüz netlik kazanmış değil. Bazı bilim adamları, daha önceki hayatlara bağlanmış olsada, dejavu hissini insan pskilolojisinin doğal ve karmaşık yapısına bağlıyorlar.

Hayaletler

Ölülerin ruhlarından oldukça söz edilir. Hayaletlerle konuşanlar ve iletişime geçtiklerini idda eden kişiler olsa da bilimsel olarak kanıtlanmış veya çürütülmüş değil.

Aniden Ortadan Kaybolan İnsanlar

1872'de ortadan kaybolan gemi Marie Celeste'nin tayfasından Jimmy Hoffa, Amelia Earhart, ve Natalee Holloway'a kadar hiçbir iz bırakmadan kaybolan kişilerin akıbeti halen bilinmiyor. Ortada takip ededilebilecek bir iz olmadığı için bilim bu konuda bir noktaya ulaşmayı başaramadı. Kayıpların gizemi halen sürüyor.

Önsezi

Olaylar hakkında öngörüye sahip olma ve 6. his konusu hala tartışılıyor. Bilim adamalarına göre insanlar çevrelerinde neler olup bittiği farkında bile olmadan bilinçaltlarına atıyorlar. Fakat insanların karşılalştığı olayların milyonlarca olasılıksal sonucu olduğundan bu teori tüm önseziler için tam bir açıklama getiremiyor.

Kocaayak

Amerika'da yüzyılı aşkın süredir Kocaayak efsanesi devam ediyor. Ormanlık bölgede yaşayanlar, vucudu kıllarla kaplı ve çok büyük yaratık gördüklerini idda ediyorlar. Fakat yaratığın ölüsüne veya dirisine rastlanamadığı için varlığı kantılanmamıştır.

Taos Uğultusu

ABD New Mexico'daki küçük bir şehir olan Taos'da yıllardır duyulan uğultunun sırrı halen çözülemedi. Düşük frekanstaki gizemli bu sesi Taos'da yaşayanalrın yüzde 2'sinin duyduğu rapor edilse de duruma bilimsel bir açıklama getirilmedi. Alışılagelmişin dışındaki akustik ses, bazıları tarafından gezegenin uğultusu olarak adlandırılsa da sesin kaynağı halen bulunamadı.