Hamilelik Dışında Adet Gecikmesi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Hamilelik Dışında Adet Gecikmesi

 1. Normal adet gören bir kadında siklüsler fizyolojik olarak 21-35 gün arasında değişir. Bir adet siklüsünün 35 günden uzun sürmesi durumunda adet gecikmesinden bahsedilir. Ancak çok sık karşılaşılan bir durum olan adetlerin birkaç gün gecikmesi bir sorun olarak algılanmamalı. Adet gecikmesinin ne zaman ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi'nden Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ebru Füsun Akbay'ın verdiği bilgilere göre, yılda bir iki kez adet gecikmesi olabilir ancak adet düzensizliği 2-3 ay devam ederse doktor tarafından değerlendirilmelidir.


  Adet düzensizliği nedir?

  Her kadının yaşamı boyunca zaman zaman adet kanamalarında düzensizlikler olabilir. Adet düzensizliği diyebilmek için bu durumun yineleyici nitelikte olması gerekir. Aşağıdaki durumlarda adet düzensizliğinden söz edilebilir. Adet düzensizliği adet kanamasının ritminin, miktarının ya da her ikisinin birden bozulmasıdır.

  Adet Gecikmesi Nedenleri

  Adet gecikmesinin en sık görülen nedenini yumurtanın geliştiği folikülün çatlamaması sonucu ortaya çıkan bir durum oluşturur. Aslında kadınların bir çoğu yılda bir siklüs yumurtanın çatlamaması durumunu yaşarlar.

  Fizyolojik olan bu durum pek çok kez birkaç günlük adet gecikmesine yol açtığı için kadınlar tarafından fark edilmez. Adet gecikmesinde ilk olarak akla gelmesi gereken şey ise gebeliktir. Adet gecikmesi fizyolojik olan bu durumlar dışında yumurtalıklarda gelişebilecek endometriozis kistleri, yumurtalıkların iyi ve kötü huylu tümörleri gibi patolojik kistik oluşumlarda da görülebilir.

  Bazı hormonal denge bozukluklarında ilk belirti adet gecikmesi şeklinde olabilir. Bu grup hastalıklar çok çeşitlidir. En sık rastlananları ise polikistik over sendromu, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu salgı bozukluklarıdır. Bu hormon bozuklukları arasında adet düzensizliklerine en sık yol açan durumu ise polikistik over sendromu oluşturur.

  Her Adet Gecikmesi Mutlaka Gebelik Midir? Hamile miyim?

  Her adet gecikmesinde cinsel yönden aktif olan doğurganlık çağındaki kadının ilk önce yapması gereken hamilelik olmadığının test ile tespit edilmesidir. Adet gecikmeleri ve anormal adet kanamaları mutlaka ilk önce gebeliği akla getirmelidir

  Hamilelik dışında adet gecikmesine neden olabilecek başka nedenler de vardır;

  Hastalık:

  Çeşitli sistemik ve dahili hastalıklar adet gecikmelerine neden olabilir.

  Stres, sıkıntı :

  Sıkıntı,üzüntü, depresyon ve benzeri duygusal değişiklikler gecikmelere yol açabilir.

  Yaş:

  Yeni adet görmeye başlamış ergenlik çağındaki genç kızlar ya da menopoza yaklaşmış kadınlarda adet gecikmeleri doğal olabilir.

  Egzersiz:

  Yoğun yapılan spor ve egzersizler de adette gecikmelere neden olabilir.

  Ani kilo artışı ya da kilo kaybı sıklıkla regl de gecikme yaratabilir.

  Adet Gecikmesi Nasıl Tedavi Edilir

  Tedavi şekli, bulunan patolojiye göre değişir. Tiroid hormonu yetersizliğine bağlı durumlarda tiroid hormonu verilir. Prolaktin hormonunun yüksek düzeyde salgılandığı durumlarda, salgılamayı kesici ilaçlar verilir. Polikistik over sendromunda ise sadece kilo vermeyle bile adetler düzene girebilir. Ayrıca progesteron hormonu veya doğum kontrol haplarıyla da tedavi mümkün olabiliyor. 2. 2013-02-24 #2
  merabalar 6 cm kistim var benim..ocak ayına kadar ayın 25 26 27 oluyordum ocak ayında 20 sinde oldum ama şubatta daha adet görmedim bu ay idrar testı yaptım tek çizgi çıktı oda..

 3. 2013-04-02 #3
  Bende 15 gundur adet olmadim idrarda negatif ciktii sonra kan tsti yaptm oda negaf cikti benim her ay boyle duzensiz

  Okunma: 13633 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -