Digital Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Digital Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 1. 1- Bir makinenin Megapixel değerinin çok büyük olması o makinenin fotoğraf kalitesinin daha iyi olacağı anlamına gelmez.

  Megapixel fotoğrafın büyüklüğünü temsil etmektedir, aynı zamanda çekilmiş bir fotoğrafta bulunan pixel sayısının ifadesidir. Daha da açmak gerekirse, fotoğraf pixel dediğimiz çok küçük kareciklerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Bir resmi AcdSee gibi bir programla büyüttüğümüzde fotoğrafın giderek kare kare bir bozulmaya uğradığını farkederiz. İşte bu pixellerin büyütülmesinden kaynakalnıyor. Bir resmin Megapixel değeri ne kadar büyükse büyütüldüğünde kalitesi o kadar az bozulur.


  Megapixelin işlevi bir dereceden sonra kullanım alanına göre değişmektedir. Şöyleki aynı fotoğraf karesi bir 5 megapixellik bir de 3.2 megapixellik makinelerle çekildiğinde 5 olanının 3.2 olanından tek farkı ebat olarak daha büyük olmasıdır. Fakat bu büyüklük eğer profesyonel fotoğrafçılıkla uğraşılmıyorsa gereksiz bir büyüklük olabilmektedir.

  Bir fotoğrafı baskı almak için fotoğrafçıya götürdüğünüzde kaliteli bir fotoğraf baskısı için fotonun 3 megapixelde çekilmiş olması yeterlidir. Yani 2 megapixelde çekilmiş bir fotoğraf, standart boyuttaki bir kağıda tab edilince kalitesi, 3 megapixelde çekilmiş bir fotoğrafa göre düşük olabilmektedir. Fakat 5 megapixel ile çekilmiş bir fotoğraf, aynı standart boyuttaki bir kağıda tab edildiğinde ise yine 3 megapixellik ile tamamen aynı kalitede olmakta, daha kaliteli olmamaktadır. Bunun nedeni standart büyüklükteki kağıda yapılan baskıda maximum 3 megapixelin kullanılabiliyor olmasıdır.


  O nedenle 3.2 den yüksek megapixel değerlerinde çekilen fotoğraflar, eğer çok büyük kağıtlara tab edilmeyecekse (standard büyüklükten daha büyük olan kağıtlara) ekstra hiçbir avantaj sağlamamaktadır. Bunun için 3.2 megapixelden yukarı fotoğraf makinelerine amatör kullanıcıların meyil etmesi yok yere fazladan para ödemekle sonuçlanabilmektedir.

  Tabi eğer standard olandan daha büyük fotoğraflar çekip bastırmak istiyorsanız 5 megapixel ve yukarısı makineler burada devreye giriyor ve alınabilir oluyor. Bu nedenle normal kullanıcıdan çok daha özel bir kesime hitap ediyor.

  Bu noktada makineyi hangi amaçla kullanıcağınızı bilmeniz ve ona göre bir megapixel büyüklüğü belirlemeniz sizin için avantajlı olacaktır. Eğer normal bir kullanıcı olacak ve sanatsal fotoğraflarla uğraşmayacaksanız 3.2 megapixel çok iyi bir tercih olacaktır.

  2- Dijital zoom ile optik zoom aynı işlevi görmez.
  Bir makine alacaksanız onun dijital zoomunun kaç X olduğundan ziyade optik zoomunun kaç X olduğuna dikkat edilmelidir. Bu dijital zoom olmasın anlamına da gelmez.

  Dijital zoomun tek yaptığı, AcdSee deki bir resmi + tuşuyla büyütmenin yaptığı etkidir. Yani tam olarak yaptığı şey, makinenin arkasında bulunan LCD ekranda zoom yaparak çekilmiş olan resmi büyüterek ayrıntıları görmenizi sağlamaktır. Çünkü makinenin LCD ekranı çok küçüktür ve çekilmiş olan resme tam ekran baktığınızda fotoğraf çok küçük görünmektedir. İşte dijital zoom burda devreye girmekte ve resmin belli bir noktasını daha büyük görebilmenize yardımcı olmaktadır. Bunun dışında hiçbir fonksyonu yoktur. O nedenle sakın digital zoom bilmem kaç X kandırmacasına düşmeyin.

  Optik zoom ise belirli bir görüntünün fotoğrafını çekerken ona durduğunuz yerden yakınlaşıp uzaklaşarak kareyi istediğiniz ölçüde yakalamanızı sağlayan fonksyondur. Bu fonksyonun işlevi fotoğrafı çekmenize kadar olan sürede geçerlidir. Optik zoom ne kadar fazlaysa sizin için o kadar kullanışlı olacaktır. Bu nedenle fotoğraf kalitesine etkisi vardır ve önemlidir.

  3- Bir makinenin fotoğraf kalitesini belirleyen en önemli etmen ise o makinenin kullandığı optik lensin kalitesidir.
  Düşünüldüğünün aksine bir makinenin fotoğraf kalitesini, megapixel değerinden ziyade o makinenin kullandığı optik lens belirlemektedir. Bu nedenle seçim yaparken ilkin optik lens olarak önde olan üreticileri tercih etmeniz avantajınızadır. Çünkü çoğu küçük firma çok yüksek özellikler ve nispeten düşük fiyatları ile size cazip görünmesine rağmen, kullandığı optik lensin düşük kalitede olmasıyla sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Birçok küçük marka, kasasının haricinde iç yapı olarak birbirinin aynısıdr. Çünkü bütün parçaları piyasadan toplamakta ve yalnızca dış gövdesinde küçük farklılıklara giderek satışa sunmaktadır. Buraya kadar bir sorun yok asıl sorun birbirleri ile fiyatsal rekabete girip bu parçaların kalitesini düşük tutmalarıdır. Tüm bu sebebler ışığında size optik lenslerini bizzat kendileri üreten ve iyi lensleriyle bilinen markaları tercih etmenizi önerebilirim. Lens üreticileri; Canon, Nikon, Sony, Olympus, Kodak, Fuji, Minolta, JVC markalarıdır.

  4- Makine seçiminde flaş fonksyonuda önemlidir.
  Fotoğraf çekilirken flaş patladığında kuvvetli ışık insan gözünün içinde ve en arkasında bulunana kılcal damarlardan yansıyarak kırmızı bir renk verir. Bu durum fotoğraflara yansır ve kişinin gözü kırmızı çıkar. Bu durum ışık seviyesi yetersiz ortamlarda daha sık meydana gelmektedir. Bunun önüne geçmek için flaşında Red Eye Reduction özelliği olmalıdır. Bu özellik deklanşöre bastığınızda 1 nci ışıklamayı yapar, ardından 2. nci ışıklamayla fotoğrafı çeker böylece göz kendini ışığa göre ayarlamış olur ve kırmızılığın önüne geçilmiş olur. Alacağınız makinede bu özelliğin olması sizi bu dertten kurtaracaktır.

  5- Görüntü sensörü de fotoğraf kalitesini doğrudan etkiler.
  Mevcut iki adet sensör vardır: CMOS ve CCD sensörü. Bunlardan CMOS eski tip makinelerde kullanılan ve nispeten ucuz olan sensördür. Fakat bazı üst düzey fotoğraf makinelerinde (D-SLR) kullanılmaktadır. CCD ise yeni nesil makinelerde (Compact) sıklıkla kullanılır. CCD sensör kalite bakımından CMOS dan iyidir. Ve nispeten daha pahalıdır. CCD sensörlü makineleri seçmeniz fotoğraf kalitesi bakımından doğru olacaktır.

  6- Deklanşör gecikmesi canınızı sıkabilir.
  Bir fotoğraf çekimi sırasında gülümsediniz ve poz verdiniz arkadaşınızda deklanşöre bastı. İşte bu basma işleminden fotoğrafın yakalanabilmesine kadar geçen süre deklanşör gecikmesidir. Bu gecikme ne kadar fazla olursa sizde o kadar poz durumunda kalacaksınız. Bu noktada resmin doğallığıda bozulabilmektedir. Bu nedenle deklanşör gecikme süresi 2 saniyeyi geçmeyen makineler iyi bir tercih olacaktır.

  7- Piller ve hafıza ünitesi fotoğrafın kalitesiyle hiçbir ilgisi olmamasına rağmen kullanım açısından önemlidir.
  Bir makinenin pil süresinin uzun olması iyi bir özellik olacaktır. Makine alırken en son dikkat edilebilecek özelliklerden biridir. Makinenin şarj edilebilir kalem pille çalışabiliyor olması avantajınızadır. Piller bittiğinde normal kalem pil alıp devam etme imkanınız olur.

  Makine ile birlikte gelen hafıza ürününün boyutuda önemlidir. Ne kadar hafıza o kadar fotoğraf kaydı demektir. Bu nedenle yüksek hafızalar avantajlıdır. Ayrıca makinenin PC bağlantısı için USB çıkışının olması olmazsa olmaz bir başka özelliktir. 2. 2010-05-30 #2
  Dijital Fotoğraf Makinesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Nokta

  1- Megapiksel: Daha çok megapiksel , daha büyük baskılara dönüştürülebilecek daha fazla ayrıntının yakalanmasını sağlar. Megapiksele ihtiyacınız yoksa , eşdeğer özellikler ve kaliteyi sunan daha hesaplı bir makine alabilirsiniz. Ama yine de en az 2 megapiksel olmalı.

  2- Objektif : Fotoğraflamayı sevdiğiniz konuların fotoğrafını çekmenize olanak verecek bir odak uzaklığı aralığına ihtiyacınız olacaktır: Manzaralar için geniş açılı, çiçekler için makro, insanlar için tele , gezi fotoğrafları için geniş açılı ve tele objektifler gibi.

  3- Dahili İşleme : Görüntü algılayıcı makinenin önemli noktalarından sadece birisidir. Verilerin o algılayıcıda nasıl işlendiği renk , parazitlenme, hız ve daha pek çok şeyi etkileyebilir.

  4- Elinize oturup oturmaması : Sizin makineyle uyumunuz çok önemli bir konudur. Makinenizle mutlu olmak istiyorsanız , sadece teknik özelliklerine bakmayın, mutlaka elinize alıp deneyin.

  5- Kullanım kolaylığı : Dijital fotoğraf makineleri bu alanda birbirinden çok farklı olabiliyor. Önemli ayarlara ulaşmanın zorluğuna, bu ayarların kullanımının ne denli basit olduğuna ve likit kristal ekrandaki menülerin açık (ve okunması rahat) olup olmadıüına bakın.

  6- Gerekli özellikler : Neye ihtiyacınız olduğunu baştan düşünün. Çok yakın mesafeden netleme, manuel ayar, elle netleme, ikinci perde flaş senkronizasyonu, aksesuvar objektifleri gibi özelliklere gerçekten ihtiyacınız olacak mı?

  7- Sistem gerekleri : Filmli bir refleks makineniz varsa , onun objektiflerini veya harici flaşını kullanabileceğiniz bir dijital fotoğraf makinesi edinmek isteyebilirsiniz.

  8- Aksesuvarlar : Çekimlerinizde harici flaş , filtre , harici pil gibi aksesuvarlara ihtiyaç duyuyorsanız seçtiğiniz makinenin bunları kullanmaya olanak verdiğinden emin olun.

  9- Likit kristal ekran : Likit kristal ekran fotoğraf makinenizin çok önemli bir parçasıdır. Rahatça kullanılabilecek büyüklükte olması, parlaklık ve kontrastın yeterliliği , iyi renkler sunabilmesi ve kolayca görülebilmesi önemli. Hareketli ekrana (yukarı-aşağı ve sağa - sola döndürülebilir) ihtiyacınız varsa , seçtiğiniz makinenin bu olanağı sunduğundan emin olun.

  10- Boyut : son yıllarda trend gitgide daha küçük makinelere doğru kayıyor. Her zaman yanınızda taşıyacağınız , cebinize sığacak bir makine istiyorsanız bu mükemmel bir seçim olabilir; ancak küçük makinelerde özelliklerin kısıtlı olmasını da normal karşılamak gerekebilir.


  Okunma: 3691 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -