Hafta Sonu Part Time İş - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Hafta Sonu Part Time İş

 1. Hafta Sonu Part Time İş

  Part Time İş Arayanlar Tıklayın
 2. 2010-06-06 #2
  Evet, demek karar verdiniz ve de part-time çalışmaya başlayacaksınız. Peki nerde? Nasıl iş bulacaksınız? "Yurdumda milyonlarca işsiz var, ben nasıl iş bulabilirim ki" karamsarlığına gerek yok. İleri görüşlü olma, problem çözme yeteneği ve başka insanlarla uzlaşma becerisi, okul hayatınız boyunca not ortalaması hesaplarken, matematik ve fizik sınavlarında ve kantinde ya da bahçedeki banklarda muhabbet ederken geliştirdiğiniz yetenekler. Bu kadarı bile iyi bir iş için gereken temel nitelikler olarak sıralanabilir. Özgüveniniz de yerine geldiğine göre artık araştırmaya başlayabilirsiniz...

  Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çalışacağınız yerdir. Ev ya da okulunuza yakınlığı ve ulaşım imkânları size ve programınıza uygun olmalı. Part-time çalışacağınız bir iş için şehrin öbür ucuna gitmeye değer mi, takdir size kalmış. Başka bir nokta da çalışacağınız şirket. İlk karşınıza çıkan fırsata atlamamanız, alanlarında belli bir prestije sahip olan şirketleri seçmeniz sizin yararınıza. Çalışma saatleri ve ücret, daha sonra konuşarak uzlaşmaya varabileceğiniz konular.

  En bilindik yöntem tabii ki gazete ilanları. Bu konuda anlatılacak pek fazla bir şey yok. Bilindiği gibi bir adet gazete, bir not defteri ve bir kalem alınıyor. Sarı sayfalar olarak da tabir edilen ilan sayfaları açılıyor. Önceden bir meslek belirlemiş olabileceğiniz gibi, herhangi bir alanda iş arıyor da olabilirsiniz. İlanları okumak suretiyle aradan uygun olanlar seçilir, kalem ve defter yardımıyla telefon numarası, ilgili şahsın adı ve iş yerinin adresi not edilir. Sonradan da telefon başına geçerek müracaat yapılır.

  Gazetelerin insan kaynakları ve kariyer ekleri de pek çok, "iş ve eleman aranıyor" ilanıyla dolu. Göz atmanızda fayda var.

  Daha hızlı bir ulaşım için İnternet'teki sitelere başvurabilirsiniz. Bu sitelerdeki ilanlara bakabileceğiniz gibi siz de kendi özelliklerinizi ve aradığınız işin özelliklerini anlatan bir mesaj bırakabilir ve size ulaşmalarını bekleyebilirsiniz. Aradığınız alandaki firmaların ve varsa okulunuzun mezunlar derneğinin İnternet sitelerine bakmak da yardımcı olabilir.

  Her konuda olduğu gibi, iş aramak konusunda da püf noktaları var tabii ki. Gizli silah da diyebileceğimiz bu kaynak çevre yani aileniz ve arkadaşlarınızdan başlayarak, okul, iş, sosyal aktiviteler yoluyla tanıştığınız insanlar, aslında gizli bir iş borsasıdır. Acı bir gerçek ama pek çok iyi iş ilan verilmeden çalışan alır. Bunun tek sebebi, kulaktan kulağa tanıdıklar yoluyla yayılan eleman arama çalışmasıdır. Aile ve arkadaşlar, onların tanıdığı diğer insanlar, öğretmenler, konferans ve panellerde tanışılan insanlar, varsa eski iş arkadaşları ve patronlar, çevrenizi oluşturur. İş ararken bu kişilere ne gibi özelliklere sahip bir işte çalışmak istediğinizi, size uygun bildikleri bir iş olup olmadığını sormak ve yardımlarını istemek düşündüğünüzden çok kapı açacaktır.

  Bir başka yöntem de sizin şirketlere başvurmanızdır. Tanıdığınız iş sahiplerine durmunuzu anlatarak yardım etmelerini istemek ya da şirketlere CV'nizle giderek sizin konumunuzdaki bir çalışana ihtiyaçları olup olmadığını sormak da bir yöntem. Başvurduğunuz şirketlerin bazılarından olumlu ya da olumsuz bir cevap bile alamayabilirsiniz. Çok daraltıcı olmadan, belli aralıklarla telefon ya da mail yoluyla tekrar ulaşmanız ve kendinizi hatırlatmanız, şirkete neler kazandırabileceğinizi anlatmanız gerekebilir. Bu, aynı zamanda kararlı bir insan olduğunuza ve işinizi hakkını vererk yapacağınıza da bir işarettir.

  Okunma: 9283 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -