Astronotlar Uzayda Nasıl Haberleşir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Astronotlar Uzayda Nasıl Haberleşir?

 1. Uzay haberleşme sistemleri, karasal sistemlerle karşılaştırılamayacak kadar büyük alanları kapsar. Karasal sistemler genel olarak yeryüzü şekillerini kullanırken, çok az oranda da atmosferi kullanırlar. Karasal sistemlerin dışındaki sistemler böylelikle uzay sistemleri olarak adlandırılabilir.


  Uzay haberleşme sistemleri aşağıdaki alt gruplara ayrılabilir :

  *Sabit uydu servisleri (FSS),
  *Mobil uydu servisleri (MSAT),
  *Uydu yayın servisleri (BSS),
  *Uydudan (uzaydan) gözlem servisleri,
  *Bilimsel uydu servisleri,
  *Konum belirtme uydu servisleri (GPS gibi).

  1. Haberleşme uyduları :

  1.1 Tarihçe :
  Birkaç on yıldır, insanlar geriye baktıkları zaman, 1969 yılında Apollo uzay aracının aya inmesi dışında pek bir şey anımsamayacaklardır. Genel kamuoyu böyle olmasına karşın, eşzamanlı faaliyetlerden, sözgelimi gözlem uydularını kullananlar, uzaya harcadıkları her kuruşun karşılığını aldıklarını düşünmektedirler. Yine meteoroloji bilimi ile uğraşanlar, jeostasyoner meteoroloji uydularından aldıkları ve bizim her gün televizyonlarda gördüğümüz resimlerle bir devrim yaratabilmişlerdir. Bu sayılanlar, uzay çağını yaşadığımız günümüzde tabii ki çok önemli olaylardır, ancak, herhalde bunların arasında uydu haberleşmesi sokaktaki insan üzerinde en çok etkiyi yapan gelişme olsa gerektir. Uydu haberleşmesi, aynı zamanda ticari alanda da yıllık hacmi milyar dolarlar seviyesinde seyrederek gerçek teknoloji yaratan bir unsur olmuştur.

  1945 sonbaharında, İngiliz Kraliyet Hv.K.K.lığı mühendisi ve İngiliz Gezegenler arası Kurumu üyesi Arthur C.CLARKE, Telsiz Dünyası dergisine, dünyanın üst yörüngelerinde insansız uydularla dünyanın her yerine TV yayını yapılabilmesi hakkında bir makale yazdı. Dünyanın her yerine TV yayını yapılabilmesinin aşağıdaki hedefleri vurgulanmıştı :

  *TV yayınları, belki de diğer uydu sistemlerinin toplamından da fazla girdi yaratarak, uydu servislerinin ana finansman kaynağı olacaktır,

  *TV, milli ve uluslar arası servis sağlayıcıları için her zaman birinci planda olacaktır,

  *TV, kullanıcılar için de en kolay kullanılan servis olacaktır (ev anteni gibi),

  *Uydudan TV yayını en ucuz ve etkili, yüksek kaliteli ve en çok insana ulaşan servis olacaktır,


 2. 2013-05-23 #2
  Bence çok güzel bir site herkese tavsiye ederim. bu arada çok tatlıyımdır haa kamilerrrrr. hahaybi... :DD :))))

 3. 2016-02-22 #3
  bene bu site harika hazırlayana teşekkür ederim

  Okunma: 6975 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -