Dil Ağrısı

B12 eksikliği anemisinde dil ağrısı karakteristiktir. Pek çoğunda dil kızarır ve üzerindeki doğal pürtükler de silinir. Ağız boşluğu ve dilde aft adını verdiğimiz yaralar sıktır.

Eksikliğin devamında sindirim sistemi yakınmaları ortaya çıkar. Uzun süren bulantılar, hazımsızlık ve kabızlık görülür. B12 eksikliğinde sinir sistemi rahatsızlıkları da son derece önemlidirler. Hemen her türden nörolojik arazlar olasıdırlar. Bacaklarda ve kollarda uyuşma, karıncalaşma, his azalması en sık rastlananlardır.Unutkanlık ve Depresyon

Dengesizlik, sık dile getirilen bir nörolojik yakınmadır. Dengesizlik, çok kişi tarafından sallanma duygusu olarak tarif edilir. Birlikte kulak çınlaması da olabilir. Bu durum, pozisyoner vertigo'ya çok benzer. Depresyon, en sık görülen duygu durum bozukluğudur. İçe kapanma ve karamsar duygular ön plana geçerler. Zihinsel performans kaybolur. Entelektüel beceriler giderek zayıflar. Okumak istemez, çok kez okuduğunu anlamadığını, anlatılanlara ise konsantre olamadığını söyler. Unutkanlık, eğer önü alınmazsa uzun vadede bunamaya yol açabilir. İlerlemiş olgularda idrar kontrolü güçleşir, idrar kaçırmaya yol açar. Cinsel güç azalması, adet düzensizlikleri, B12 eksikliğinin neden olabileceği diğer sorunlardır.


Tedavi için B12 vitamini kullanılır. Hafif şekillerinde ağız yoluyla günde birkaç tablet yeterlidir. Ağır şekillerinde ise enjeksiyon formları tercih edilir. Enjeksiyon tedavisine başlamadan birkaç gün önce potasyum tabletleri öneriyoruz. Çünkü B12 enjeksiyonu, ilk günlerde şiddetli potasyum kaybına neden olabilir.

Uz.Dr.Tuncay Filiz