Yüksek tansiyon, altında çeşitli rahatsızlıklar yatabilen sinsi bir hastalıktır. Bunlar böbrek hastalıkları, kalp-damar rahatsızlıkları, hormonal bozukluklar, yanlış beslenme, fazla kilo, troid bezi ve paratroid hastalıklar, alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılığı, kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı, fazla tuz kullanımı, yağlı yiyecekler, psikolojik nedenler vb olabilir.

Yüksek tansiyon bir yaşlılık belirtisi değildir. Her yaşta gelebilir ve insanın yaşamı boyunca sinsice bekleyebilir. Bu yüzden insanın genel yaşamına özen göstermesi ve altındaki yatan nedeni bulması ve tedavi ettirmesi gereklidir. Günlük yaşantımızda yapacağımız bazı değişiklikler ise tansiyonu baskılamak için yardımcı olabilir.

Yüksek Tansiyon Hastaları Nelere Dikkat Etmeli? 1

Günlük egzersiz yapılmalı ve minimum 30 dakika vücudun kendi temposunda yürümelidir, Sarımsak ve soğan yemeyi adet edinmelidir, Sigara ve alkol tüketimini sınırlamalı veya hiç kullanmamalıdır, yiyeceklerde tuzu azaltmalıdır, kızartmalar, yağlı besinler, et ve etten yapılmış pastırma, sucuk, salam gibi ürünler yenmemelidir, fazla kiloları vermelidir, yağ olarak zeytinyağı kullanmalıdır, nar, doğal nar ekşisi veya nar suyu tüketmelidir, Kara üzüm çekirdeği ekstreleri tüketmelidir, meyve, sebze ve az yağlı besinler tüketmelidir. Q10, melisa, ökseotu, alıç, karabaş vb. destekler kullanım alışkanlığı yapmalıdır, magnezyum ve potasyumlu gıdalar tüketmelidir (kayısı, armut  muz incir, havuç, patates vb.) ve stresten uzak durmalıdır. Ayrıca acil tansiyonun yükselmesi halinde tansiyonu düşürmek için, eğer ilaç yoksa, hemen sarımsak yenmeli, nar suyu, greyfurt suyu veya taze limon sıkılmalı ve yavaşça içilmelidir, kollar, dirsekler ve bilekler normal su ile yıkanmalıdır.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/Yuksek-Tansiyon.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/Yuksek-Tansiyon-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkYüksek tansiyon, altında çeşitli rahatsızlıklar yatabilen sinsi bir hastalıktır. Bunlar böbrek hastalıkları, kalp-damar rahatsızlıkları, hormonal bozukluklar, yanlış beslenme, fazla kilo, troid bezi ve paratroid hastalıklar, alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılığı, kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı, fazla tuz kullanımı, yağlı yiyecekler, psikolojik nedenler vb olabilir. Yüksek tansiyon bir yaşlılık belirtisi değildir. Her yaşta gelebilir ve...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...