Yirmilik dişler ağzın arka kısmında olan kalıcı azı dişleridir. Bazı insanlar hiçbir sorun karşılaşmadan yirmili dişlerini çıkarabilirken bazı kişilerde yirmilik dişlerde ve etrafındanki dişlerde diş enfeksiyonları oluşabilmektedir. Bu da kişi için sıkıntılı dönemler anlamına gelmektedir.

Yirmilik Diş Çekimi ve Sağlığı 1
Yirmilik Diş Çekimi

Yirmilik Diş Nedir?

Genel olarak yirmili ve üstü yaşlarda patlayan üçünçü kalıcı azı dişleridir. Bu dişler biyolojik olarak en son gelişen dişlerdir. Çenemizde iki adet üst çenede ve iki adet alt çenede olmak üzere 4 adet yirmilik diş vardır.
Yirmilik dişler genellikle ön dişer tarafından bloke edilirler ve bundan dolayı gelişmeleri engellenir. Gelişemeyen bu yirmilik dişlere gömülü yirmilik diş denir ve çoğunlukla çenenin arkasında hoş olmayan bir basınca neden olurlar.

Bunun yanında etkilen yirmilik dişlerin etrafındaki diş etleri ağrılı bir enfeksiyona neden olabilecek yiyecek parçalarını ve bakterileri tutabilirler. Zaman zaman yirmilik dişlerin iç ve ön yüzeylerinden çürümeler de meydana gelmektedir. Ve genellikle böyle durumlarda diş ağrısı yerleşene ve ciddi durumlar ortaya çıkana kadar bu çürükler tespit edilemez.

Yirmilik Diş Enfeksiyonlarında Ne Yapmak Gereklidir?

 • Yirmilik diş enfeksiyonlarında zaman kaybetmeden diş hekimine gitmek gereklidir. Diş hekiminiz enfekte olmuş böyleyi temizler ve gerekirse antiseptik temizleyiciler uygulayabilir.
 • Ağrıyı azaltmak için antibiyotik ve ağrı kesici iğne yapılabilir.
 • Üst yirmilik diş diş etine baskı yaptığı durumlarda doktor değerlendirmesine göre diş kesilebilir veya çekilebilir.

Gömülü Yirmilik Dişlerin Çekilmesi

Çoğunlukla yirmilik dişlerin çekilmesi lokal anestezi altında bir ameliyatla yapılır. Uyanık olsanız da anestezi ağrı hissetmenizi önleyecektir. Operasyon sırasında ağız bölgenizde baskı hissedebilirsiniz.

Operasyonda dişin etrafındaki diş eti kaldırılır ve bazı kemikler çıkarılır. Çoğu zaman diş çekilmeden önce parçalara bölünmesi gerekebilir. İşlem bittiğinde dişeti yerine yerleştirilir.

Ameliyattan sonra anestezi etkisini yitirmeye başladığında ağrı kesici almanız gerekebilir. Herhangi bir enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavi de uygulanabilir. Operasyondan sonra yaklaşık bir hafta yanakta şişkinlik ve çene sertleşmesi olur.

Ameliyat sonra yaklaşık 5 gün sonra kontrole çağrılırsınız ve dikişleriniz alınabilir.
Kalp rahatsızlığınız veya ciddi bir sağlık sorununuz varsa hekiminize bildiriniz.
Diş hekiminizi olabilecek herhangi bir ilaç alerjisi hakkında bilgilendirin.

Operasyondan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Bir miktar kan sızması normaldir ve beklenmelidir. Böyle bir durumda yaranın üzerine gazlı bir bez parçası yerleştirerek 25 dakika ısırarak bekletin.
 • Ağzınızı çok fazla yıkamayın. Dilinizle yaranıza müdahalede bulunmayın. Bu daha fazla kanamaya neden olabilir.
 • Aşırı kanama olduğunu düşünüyorsanız hekiminze bildirin.
 • Hekiminizin tarafından verilen tüm ilaçları zamanında kullanınız. Antibiyotik kullanımı önemlidir aksatılmaması gereklidir.
 • Oluşacak şişliği azaltmak için yanağınıza soğuk havlu veya buz torbası koyabilirsiniz.
 • Sıcak kompleks şişliğinizi arttıracaktır. Bundan dolayı uzak durmanız gerekmektedir.
 • Bu dönemde diyete girmeniz sıvı gıdalar tüketmeniz iyileşme sürecini kısaltacaktır.
 • Spor egzersizlerinden ve ağır işlerden uzak durmaya çalışın.
 • Sigara ve alkol kullanımından uzak durmalısınız.
 • Ameliyattan sonra yaradaki sıkışmış yiyecekleri temizlemek için her yemekten sonra ağzınızı hafifçe çarkalayabilirsiniz. Bu süre zarfından yaranıza bastırmadan dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/yirmlik-diş-çekimi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/yirmlik-diş-çekimi-150x150.jpgFatih ELTUNSağlık20 lik diş nasıl çıkar belirtileri,çürük yirmilik diş çekimi,yirmilik diş ağrısı nerelere vurur,yirmilik diş belirtileri,yirmilik diş çekimi sonrası,yirmilik diş etkileri,yirmilik diş neden çıkarYirmilik dişler ağzın arka kısmında olan kalıcı azı dişleridir. Bazı insanlar hiçbir sorun karşılaşmadan yirmili dişlerini çıkarabilirken bazı kişilerde yirmilik dişlerde ve etrafındanki dişlerde diş enfeksiyonları oluşabilmektedir. Bu da kişi için sıkıntılı dönemler anlamına gelmektedir. Yirmilik Diş Çekimi Yirmilik Diş Nedir? Genel olarak yirmili ve üstü yaşlarda patlayan üçünçü kalıcı azı...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz. Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...