Yapılan araştırmalara göre, doktora başvuran her dört hastadan birinin yakınmalarının altında psikolojik sorunlar yatıyor. Sıkıntıların fiziksel mi, ruhsal mı olduğunu nasıl anlayacaksınız ? Bir sorunun psikolojik kökenli olup olmadığını anlamanız için birkaç basit ipucu var:

-Çeşitli yakınmalar arasında bağlantı kurulamıyorsa, psikolojik neden daha olasıdır. Örneğin, cilt problemleri, uyku bozukluğu, mide ağrıları ile değişim gösteriyorsa, bunun hiçbir şekilde organik bir nedeni yoktur.

-Rahatsızlık özellikle bazı etkinlikler öncesi ortaya çıkıyorsa veya ağırlaşıyorsa, altında psikolojik nedenler araştırılmalıdır.

Ağrılarınız Fiziksel mi Ruhsal mı? 1-Psikosomatik sırt yakınmaları kendini sıklıkla bunaltıcı, devam eden baskıyla gösterir. Bu ağrılar bazı kesin hareketler ve pozisyonlarla bağlantılı değildir. Klasik ağrı terapilerine yanıt vermezler.

-Tipik psikosomatik mide-bağırsak yakınmalarında kabızlık, onu izleyen ishal, makata kan, ateş ve halsizlik yoktur. Eğer bu belirtiler varsa, organik bir rahatsızlık araştırılmalıdır.

-Duygusal kalp yakınmaları ( psikolojik nedeni) kendini dar, havasız bir ortamda kalmış gibi bir duygu ve kalbin atışının neredeyse boğazda hissedilmesiyle ortaya çıkar. Organik kalp sorununda ise; sol omuzda, sol kolda ve çeneye kadar yayılan ağrı vardır. Bunun dışında soğuk soğuk terleme ve dolaşım bozuklukları da kalp rahatsızlıklarının işaretidir.

-Bazı deri hastalıkları var ki, onlar da stres, gerilim tetikleyici olabilir. Örneğin neuroderma, sedef ve kontakt dermatiis bunlar arasındadır.

-Halsizlik ve kronik yorgunluk ruhun klasik SOS’leridir. Psikosomatik hastalıklar ve yeme alışkanlığının bozulması, depresyonu takiben olabilir.

-Bazen rüyalardan da ruhun baskı altında olduğu işareti alınır. Deneyimler göstermiştir ki, psikolojik olarak ya daha az rüya görüyorlar, ya hiç görmüyorlar.

Ağrılar uzun süreli ve değişken, nereden kaynaklandığı belirlenemiyorsa arkasında psikosomatik bir nedenin olduğu tahmin edilir.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Psikolojik-Agri.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/Psikolojik-Agri-150x150.jpgEbru ELTUNSağlıkPsikolojik AğrıYapılan araştırmalara göre, doktora başvuran her dört hastadan birinin yakınmalarının altında psikolojik sorunlar yatıyor. Sıkıntıların fiziksel mi, ruhsal mı olduğunu nasıl anlayacaksınız ? Bir sorunun psikolojik kökenli olup olmadığını anlamanız için birkaç basit ipucu var: -Çeşitli yakınmalar arasında bağlantı kurulamıyorsa, psikolojik neden daha olasıdır. Örneğin, cilt problemleri, uyku bozukluğu, mide ağrıları...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...